Среда, 30 Декември 2020   
ДРУЖИНАТА ЈА СМЕТА ЗА СВОЈА ТАТКОВИНА МАКЕДОНИЈА И СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ

ТИЕ СЕ ЗА ОДДЕЛУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА ОД БУГАРИЈА И ЗА СОЗДАВАЊЕ ЛИТЕРАТУРЕН ЈАЗИК НА ИДНАТА ГОЛЕМА МАКЕДОНИЈА

Д.Т. ЛЕВОВ ВО ВЕСНИКОТ “СВОБОДА”:

(Софија, 13 април 1892 год.)

"Младата дружина под превезот на книжевноста не ја гони целта и пропагандата за некаков фонетски правопис, туку тенденции и цели колку куриозни, жални, толку збунувачки, срамни и опасни. Дружината полека лека Ќе го подготвува бугар-ското општествено мислење за одделување на Македонија од Бугарија и полека лека ќе воведува зборови од охридското поднаречје што Ќе биде литературен јазик на идната Голема Македонија, на чело  на која ќе дојде некој од редакторите на “Лоза” во својство на Филипа или Александра!?!

...Како што гледате Македонската дружина смета дека нивната татковина е Македонија, дека последната е населена со одделно словенско племе наречено Македонци, дека таму се собрале севозможни надворешни елементи, т.е. Бугари, Грци, Ср-би...дека целта им е да ни дадат еден силен отпор и да се зачуваатт од наШите разбојнички посегања и дека Лоза ќе и служи на истата цел!

Д.Т Левов, "Лоза", в ".Свобода", ВИ, 786, Софија, 13.април 1892, стр. 3;

loza-spisanie

 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.