Среда, 30 Декември 2020   
“.. Написана је по славјански-маќедонско нареченије за да ја разбирајет сви полуострофски Славјани...

Дел I-ви

За от 131-ва год. по потопот вселенски до 900 год. пред Христа

Книга I-ва

ДО  900 ГОД. ПРЕД ХРИСТА

Токо маќедоснки-славјанска историја оту се зафаќат уште от 131-на година по вселенскијот потоп... даже до 900 год. пред Христа, даже се плодиле и насељјавале Македонци, едо време је.

2-ро. А от 900 год. пред Христа до 148 години пред Христа имале свои особити цареви и своје царствено правленије даже (и) под Римјани потпаднале, друго време је.

3-Ќр. А от 148 г. пред Христа даже до 395, г. по Христа, като се оделило римското царство на два дела, треќо време је.

4-то. А од 395-та до 1360 г. по Христа даже Турци во Маќедонија, четврто време је.

5-то. А от 1360-та, като завладале Турвци над Маќедонија тики даже до настојашто време до сега, пето време је…

... А от 990 г. пред Христа даже до 148 години пред Христа Маќедонци имале 83 цара од свој народни владетели…”                     

 Ѓорѓија М. Пулевски, Одбрани страници ( Избор и редакција

Блаже Ристовски) Скопје 1974, стр.215-1216, 218, 221,

pulevski

 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.