Среда, 27 Септември 2017   
Роман Шолц: Македонците се еден од најретките народи во светот со најстар ген

Roman-Solc-iGenea

Македонците се еден од најретките народи во светот со традиција на постоење, вели Роман Шолц, директорот на Швајцарскиот институт за атропологија и ДНК – ИГЕНЕА за Програмата „Гласот на народот“ со Слободан Томиќ, по повод 2073 роденденот на македонскиот цар Александар Македонски.

Првиот човек на Швајцарскиот институт ИГЕНЕА, како најугледен светски научен истражувачки антрополошки центар којшто користи современи научни методи, потврди во разговорот дека Македонците се нација која го има најстариот ген.

„Постојат многу различни антички племиња, како што се Келтите, Словените, Германските народи, Илирите и така натаму, кои можеме да ги разликуваме. Меѓутоа, само неколку модерни нации се уште го носат името и традицијата на античко племе. Иако Македонија не е единствената нација со таква традиција, таа е доста ретка„, потенцира Шолц.

Во интервјуто за Програмата „Гласот на народот“ со Слободан Томиќ, антропологот Роман Шолц, на прашањето: Дали ДНК анализата е релевантна за нациите кои се вештачки формирани за туѓи и други интереси на големите сили за нивните сфери на влијание во некои простори?

„Може да биде релевантно. Многу вештачки нации, како што ги нарекувате, се распаднаа и овој процес на одвојување честопати беше придружуван со војна, како во Југославија. Сепак, ДНК резултатите може да покажат, дека луѓето од ‘вештачките нации’ имаат повеќе заедничко отколку што мислат, но исто така може да покажат, дека различните делови на една нација не се само одвоени со јазикот, религијата или културата, туку и со генетиката“, објаснува првиот човек на ИГЕНЕА.

На прашањето дали посоченото истражување предизвика реакции во официјална Атина, бидејќи грчката политичка историја „тврди“ дека Грците се наследници на античките Македонци, Всушност, за Атина важи правилото „Грк е секој христијанин“ и затоа сите во Грција се Грци, односно Грците се крстените, а некрстените се Турците или муслиманите, првиот човек на Швајцарскиот институт со категоричен одговор:

„Немаше реакција од некое службено лице колку што знаеме. Се разбира, немаме сознание за изјави во грчките медиуми, затоа исклучувам дека грчките политичари дале изјави за нашите публикации“, вели Шолц.

И на крајот на антропологот му беше поставено прашањето што мисли  како прв човек на ИГЕНЕА за ДНК-мапата на балканските народи по распаѓањето на поранешната СФР Југославија, Бугарија, Грција, Албанија и Турција, на што  Шолц комнетираше:

„Тешко е тоа да се каже. Сите европски нации, на Балканот, како и во другите региони, имаат генетски врски со своите соседи, дури и кога генетски може да ги разликуваме. Кога извлекуваме генетски мапи, понекогаш може да видиме дека границите меѓу областите на различни мнозинства на одредени профили денес, се совпаѓаат со политичките граници“, заклучи Роман Шолц директор на Швајцарскиот институт за атропологија и ДНК – ИГЕНЕА.

 

На прво место

News image

Алтернатива за Македонија

Совет за безбедност на ОН

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Македонското друштво “Илинден”- Латцен-Хановер:бојкотирајтего престојниот референдум

Македонското друштво “Илинден”- Латцен-Хановер ги повику...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.