Среда, 04 Октомври 2017   
Петиција од група бегалци од малешевско до Н. Де Ринг - Ќустендил, 11 септември 1879 год.

carevo-selo

ПЕТИЦИЈА ОД ГРУПА БЕГАЛЦИ ОД МАЛЕШЕВСКО ДО Н. ДЕ РИНГ: САКАМЕ И ОЧЕКУВАМЕ МАКЕДОНИЈА ДА БИДЕ ПОДОБРО ОРГАНИЗИРАНА ЗА ДА МОЖЕМЕ ДА СЕ ВРАТИМЕ ВО НАШИТЕ ДОМОВИ

“Екселенцио,

Потпишаниве бегалци од селата во Малеш, Скопска каза, доаѓаме со оваа петиција да Ви го пренесеме следново: населението од 14 села на гореспомнатата област пред година и пол емигрира поради неподносливите ѕверства од Турците. Се’ до денес бугарската влада се грижеше за нашето издржување. Но ова не може вечно да трае. Ние сакаме и очекуваме Македонија да биде подобро организирана за да можеме да се вратиме во нашите домови.

Но османлиската влада не престанува да ги води работите во нашата земја на деструктивен начин. Нашиот град Пехчево стана гнездо на османлиските разбојници кои убиваат, измачуваат и прават се’ што им е по волја, без никаква пречка од страна на властите. Поради ова не можеме да имаме безбеден мирен живот и не смееме да се вратиме во нашите домови.

Молејќи Ве да ја земете предвид нашава скромна петиција, исто така, Ве молиме да ја имате добрината да дејствувате таму каде што ќе сметате за нужно за да се стави крај на ѕверствата и злоупотребите на османлиите.

Ќустендил, 11 септември 1879 год.                                 

(Следуваат 13 потписи)

Француски документи за историјата на македонскиот народ, серија VI, т.I... 1969, стр. 152-153;

 

На прво место

News image

Македонија е држава со најмногу терористи по глава на жите

Притворот на патриотите кои неизмерно си ја сакаат Македонија e користен како казна без да биде ис...

Историја

News image

Грчката вооружена пропаганда во Македонија – „Ние не разбравме дали јазикот е македонски или грчки“

"Сите заедно го посетивме училиштето. Учител зборува многу лошо грчки. Тој побара од децата тие да п...

Иселеници

News image

Голем протест на МАКЕДОНЦИТЕ во Канбера, Австралија

На протестот присуствува околу 5000 преставници на македон...

Култура и туризам

News image

Кузман Капидан барал неограничени права и му ги дале

Кузман Капидан бил родом од Дебрца. (Во Охрид повеќето веруваат дека Кузман бил родом од Старово или...

Фељтон

News image

Александар Македонски (20)

Откако Александар Македонски беше признат за хегемон на Лигата додека е жив, се сост...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.