Среда, 13 Јуни 2018   
МАКЕДОНИЈА ДА НИ СЛУЖИ КАКО ЗЛАТНА РЕЗЕРВА ВО НАШИТЕ ПОЛИТИЧКИ КОМБИНАЦИИ НА ИСТОКОТ

Berliner kongress

ГРОФОТ ШУВАЛОВ ДО РУСКАТА ВЛАДА:
МАКЕДОНИЈА ДА НИ СЛУЖИ  КАКО ЗЛАТНА РЕЗЕРВА
ВО НАШИТЕ ПОЛИТИЧКИ КОМБИНАЦИИ НА ИСТОКОТ

" Македонското прашање на Берлинскиот конгрес, остана нерешено поради повеќе причини. Меѓутоа, тоа нам не може да ни послужи за постигнување неа одредени цели. После повлекувањето на руската војска од Бугарија, лесно може да дојде до промена на бугарската приврзаност спрема нас,особено затоа што веќе се јавува таква тенденција. Ако Кнежевството Бугарија остане  до крајот со нас, тогаш може да се работи  на припојување на Македонија кон него. Меѓутоа, постои и друга алтернатива - Македонија да се припои кон Србија, доколку таа ја напушти својата проавстриска политика. Македонија треба да ни послужи како златна резерва за нашите политички комбинации во врска со нашата источна политика".

Документи од секретните архиви на Руското правителство.  Софија 1893, стр.12-13;

ОД ЗАПИСНИКОТ НА ТАЈНАТА  ЦАРСКА АРХИВА НА РУСИЈА
ЗА  УПРАВУВАЊЕТО СО БАЛКАНСКИТЕ ОБЛАСТИ:  РЕШАВАЊЕТО НА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ  ЗА НАС  Е МНОГУ ТЕШКО И ИЗБРЗАНО.
НИЕ СМЕ ДОЛЖНИ ВО ОДНОС НА МАКЕДОНИЈА ДА ДЕЈСТВУВАМЕ
СОЛИДАРНО СО ЦАРИГРАДСКИОТ ПРЕСТОЛ

(1878 год.)

“…Грофот Шувалов (руски државник и дипломат,  на чело на руската делегација на Берлинскиот конгрес, н.б.) моли да се донесат сите потребни мерки за смирување во Македонија. Заради тоа би било пожелно да се испратат таму опитни агенти, да им се објави на Македонците од името на Императорот дека Неговото Величество се грижи за нивната судбина, еднакво како и за другите Словени, и дека ќе им биде дадена таква иста слобода како и на Бугарите, сега веќе ослободени… Решавањето на македонското прашање за нас  се покажува  многу тешко и избрзано. Ние сме должни во однос на Македонија да дејствуваме солидарно со цариградскиот престол…” 

Документи од секретните архиви на Руското правителство.  Софија 1893, стр.11-12;

Д-р Иван Алексов
ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ
од праисторијата до почетокот на 21 век- Скопје, 2007

 

На прво место

News image

Директорот на Скопската зоолошка до иселениците: Никогаш да не се вратите

Директорот на Скопската зоолошка до иселениците: Никогаш да не се вратите

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ И НЕГОВАТА ДУХОВНО-НАЦИОНАЛНА И ЦРКОВНА МИСИЈА ВО ТАТКОВИНАТА (26)

ПРЕД МОШТИТЕ НА ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО БАЗИЛИКАТА „СВ....

Култура и туризам

News image

„ЈУЖНИ РЕКИ“ ОД ПАНДЕ МАНОЈЛОВ

„ЈУЖНИ РЕКИ“ ОД ПАНДЕ МАНОЈЛОВ       

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (9)

ВРСКАТА НА ХИПЕРБОРЕЈЦИТЕ (СЕВЕРЦИТЕ) ВО СВЕТОТ (ДЕЛ II) 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.