Среда, 27 Февруари 2019   
Вечното почивалиште на Александар Македонски во Свети Николе?

aleksandar makВечното почивалиште на Александар Македонски во Свети Николе?

Геоглифот во близина на Свети Николе кај селото Црнилиште го означува вечното почивалиште на Александар Македонски, смета самостојниот истражувач од Хрватска Домагој Николиќ, кој во 2013 година истражуваше во Свети Николе и присуствуваше на празникот на градот.

Николиќ вели дека доколку се докаже дека тоа е местото каде што е закопан Алесандар Македонски, ќе се смени не само историјата, туку и нашата иднина.


– Според мене се работи за гробницата на Александар Македонски. Јас своите аргументи ги темелам на моите читања на овој геоглиф, кој всушност по аналогните правила кои се работени по древните метафизички градби, како на небото, така и на земјата, геоглифот ја прикажува сликата на големата мајка која се огледува по точно математички, астрономски и геометриски, во чест на роденденот на Александар Македонски, кој го славиме секоја година на 21 или 22 јули и единствено во тие денови во зората на овој геоглиф е управуван со Касиопеја, изјави Николиќ.

На ова место има еден цел текст кој говори кој го изградил но, според него, кој е закопан баш таму треба да покажат археолошките истражувања и тоа со современи методи.

aleksandar gros

Самостојните истражувачи најмногу придонеле за промоција на Свети Николе, а дали приказната за вечното почивалиште на Александар Македонски е вистина ќе покажат истражувањата на археолозите.

Има големо интересирање од граѓани и од туристи од други земји за да го поисетат ова место кое, според локалните жители, е свето место, а никој од нив не го ни обработува.

Геоглифот е во непосредна близина и на пајонскиот град Била Зора, за кој се најавени поголеми археолошки истражувања.

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.