Среда, 06 Март 2019   
Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од 22 август 1919 г.

Dimitar-Naumov-300

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од 22 август 1919 г.

Софија, 22 август 1919 г.

ЗАДГРАНИЧНО ПРЕТСТАВНИШТВО

НА ВМРО, Бр. 138

Задграничното претставништво на Внатрешната македонска револуционерна организација му одобрува на г.Димитар Наумов, родум од Монастир1 , да ја претставува, во рамките на делегацијата составена од македонските националности во врска со мерките што треба да бидат преземени пред сојузните и здружени големи сили, за прогласување на Македонија во незвисна држава.

Со оглед на тоа, му се издава ова полномоштво

Претставници: А. Протогеров иТ. Александров

Монастир1 - се мисли на Битола

Крстју Гергинов, Цочо Билјарски, Од архивното наследство на Тодор Александров. Известувања на државните архиви, кн. 60, Софија, 1990, 229.

( објавено во зборникот ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ  „СЕ ЗА МАКЕДОНИЈА“  документи 1919 – 1924 од Проф. д-р Зоран Тодоровски, Скопје, 2005 )

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.