Четврток, 11 Април 2019   
Вие, војници за слободата на македонскиот народ…

1mШТО ПИШУВА ВО ЕДЕН НЕКРОЛОГ ЗА ЈАНЕ САНДАНСКИ: Вие, војници за слободата на македонскиот народ…

2mНЕКРОЛОГ

Знаменитиот пирински херој, творецот на Пиринската тајна школа, водачот на бившиот Серски револуционерен округ во царството на султанот

Ј А Н Е  С А Н Д А Н С К И

не е веќе меѓу живите. Куршумот на предавничката рака, рожба на крадливиот патриотизам, го пронижа гордото чело на херојот великан, во тајната месност на Пирин, „Баба“, на 10 април.

Маченици, чеда на поделена Македонија,

Граѓани на онеправдана Бугарија и вие неуморни војници за слободата на потиснатиот македонски народ, саканото чедо на Пирин, загина.

Заплачете вие граѓани на Серско, вие селани од колибите на Мелничко, ученици верни на бесмртиот „старик“ – бидејќи тој ги склопи очите и нема да ве види веќе никогаш… Затажи и ти Пирин, зашто гордата нога на Јане веќе нема да стапне… Тажи ти Пирине, отвори ги мајчинските недра за да ги примиш останките на тој крилат син на многустрадална Македонија. Ти величествен Пирине кој беше сведок на 20-годишната гигантска борба на јунакот против врховниот тиранин на стамболските сатрапи.

Се поклонуваме пред пресниот ти гроб, Јане Сандански! Оди далеку во вечноста. И кажи им на Гоце, на Китановци, на Крсто Асенов, на Сава Михајлов, на Андреа Динков, дека делото на кое му служевне не е довршено… Македонија е разграбена – а мојот завет на живите ми другари е да ја бранат нашата мисла со пожестока енергија, за да го избркаме сето туѓо, од каде и да е…

ВЕЧНА ТИ ПАМЕТ „СТАРИК“

Од благодарната Џумајска

3m

https://media24.mk/2019/04/10/

 

На прво место

Иселеници

News image

Борис Ничов – бизнисмен и градител на „Преспанскиот крст“ (15)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ - САД

Култура и туризам

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: ПИСАТЕЛОТ СТЕРЈО СПАСЕ ОД ГЛОБОЧАНИ – ЗНАЧАЕН ЛИТЕРАТУРЕН ТВОРЕЦ (2)

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (27)

МИГРАЦИЈАТА НА ДОРЦИТЕ (ХЕЛЕНИТЕ) ВО ПЕЛАЗГИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.