Среда, 04 Март 2020   
Бугарија имала еден интерес, ВМРО имала друг интерес

1а1Никола Србов

За денот...

Малку познат факт е дека ВМРО на чело со Тодор Александров во 1923 година имала на располагање над 120.000 луѓе во Македонија кои во даден момент би се вклучиле во борбата за Македонија од кои една третина под оружје.

Чехословачката дипломатија известувала дека ВМРО располага дури и со одреден број на артилерија и милионски суми на пари во банки.

Се прашувате ли зошто Александров создавал толкава организација доколку на располагање би ја имал бугарската армија која во тој период била најмоќна на Балканот?

Едноставно, Бугарија имала еден интерес, ВМРО имала друг интерес.

А се запрашувате ли зошто сето ова не било активирано од страна на ВМРО?

Едноставен, нам секогаш ни фалела дипломатија која би го вметнала македонското прашање во актуелните геостратешки поместувања на големите сили кои би овозможиле ова да се активира, и тоа е факт.

А сте се запрашале ли како Грција која имала најслаба армија била најуспешна во балканските војни?Едноставно, имала моќна дипломатија и политичари кои нам секогаш ни недостасувале. 

И секако, ова не е напишано во писмо од Гоце или Тодор или Ванчо, како што некои во 21 век сакаат да прикажат дека така се пишува и изучува историјата, историјата е наука која се занимава со нешто повеќе од "читање писма".
todor aleksandrovГолем бил Стариот.

 

На прво место

News image

Педесет години Македонска нација

Педесет години „Македонска нација“

Историја

News image

Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча (Бигорски) (1)

Во V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Тр...

Иселеници

Култура и туризам

News image

Свети Апостол Павле и Македонија

Своето прво патување надвор од Азија, Светиот Апостол Павле го направил во Македонија.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (57)

УЛОГАТА НА ТОГАШНИТЕ НАУЧНИЦИ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.