Среда, 08 Април 2020   
Тешки бомбардирања на Битола за време на Првата светска војна

126

За време на Првата светска војна, Централните сили употребувале бојни отрови против силите на Антантата, По битката на Црна река во октомври 1916 година, бугарската војска која им се приклучила на Централните сили во есента 1915 година, ги задржала позициите на Ниџе и се повлекла на падините на Баба Планина и на месноста Црн Врв. Од таму тие вршеле бројни и тешки бомбардирања на градот Битола, кој поради тоа станува познат како втор Верден (француски град изложен на бројни бомбардирања). 

Бомбардирањата на Битола започнуваат во пролтетта 1917 година и траат повеќе од година дена се до пробивање на фронтот. Овој период преставува еден од најтешкиот и најкрвав период во историјата на градот. Голем дел од овие бомбардирања биле извршени со бојни отрови од кои најмногу страдало градското население.

Во ноќта помеѓу 28 февруари и 1 март 1918 година, бугарските сили го гранатирале градот Битола повторно со бојни отрови при што настрадало голем број невино цивилно насление. Последиците од ова бомбардирање ќе бидат забележани од тогашните фотографи. Две години потоа, белградскиот „Илустровани лист“ („Ilustrovani list“, во Белград, 26. V – 10. VI 2020, број 8) ќе објави фотографија на една група битолски жени и деца кои таа ноќ биле убиени од гранатите со бојни отрови.

 

На прво место

News image

Се претвора ли македонското здравство во неетички проект на „Ангелот на смртта“, германскиот лекар Менгеле?

Траумата на родилката од Дебар која што отиде на породување во Струга кај гинекологот Муха...

Историја

News image

Стефан во Христа Бога верен цар македонски

Скоро целосно е непознато кај нас, но уште повеќе кај Србите, Бошњаците и Црногорците, дека во доцни...

Иселеници

News image

ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА ЦРКОВНИТЕ УПРАВИ И НИВНАТА УЛОГА – ДЕЛ II (19)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска...

Култура и туризам

News image

14 jануари, стара нова година

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнув...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (55)

ДВОЈАЗИЧНОСТА,  РЕЛИГИЈАТА И СИМБОЛОТ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИТЕ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.