Среда, 22 Април 2020   
Името по Првата светска војна Македонија, а денес!?

Ilustrovani list Belgrad 1920 бр. 7. str 8 10.V  - 25.V 1920.  1 jpg

Името по Првата светска војна Македонија, а  денес!?

Во периодот кога Македонија се соочува со тешка борба со невидливиот непријател познат како Коронавирус или Covid 19, континуирано  на прес конференции или на разни дебатни емисии по повод состојбата, преставниците на власта од социјалдемократскиот сојуз наместо да се фокусираат на актуелниот проблем, тие се такмичат кој повеќе ќе го изговори нелагално наметнато име на земјата, спротивно на вољата на граѓаните изразена на референдум – Република Северна Македонија.  

Во историјата воопшто или многу малку е познат терминот Северна Македонија. Така да дури и по поделбата на Македонија по Балканските и Првата светска војна, територијата која била окупирана од српската армија била од нив нарекувана Македонија. Белград во првите години по Првата светска војна, пред да биде санкционирана поделбата на Македонија и да ја нарекува Јужна Србија или Вардарска бановина, пишува за настани во Македонија, како свдба во Македонија, за Македонскиот фронт, за враќање на македонски бегалци и т.н.

1is1 4

Белградскиот двонеделник „Илустровани лист“ („Илустровани лист – Ilustrirani list“ Година I у Београду, 10. V  - 25. V 1920 број 7.) на страна бр. 5 обајавува две фотографии од Македонија. Првата „Од Македонија: враќање на бегалците во урнатото село Ивени“ која ја снимил г. Драг. Глишич и втората фотографика „На Македонскиот фронт: српски логор под котата 1212“ исто така снимена од г. Драг. Глишич, академ. Сликар.

1is1 3

Од описот на самите фотографии се гледа дека дека белградскиот „Илустриран лист“ без проблем го употребува името Македонија и дека за т.н. Солунски фронт го користи вистинското има кое го употребувале и српските војници, а тоа „Македонски фронт“.

Во истиот двонеделник на страна бр. 7  можеме да видинме каква ќе биде тогашната летна мода, но и низ фотографии како изгледала свадба во Македонија.

Под наслов „Сватови во Македонија“ дадени се шест фотографии на кои се гледа: 1 Со музичари на чело сватовите одат во црква; 2. Невестата на коњ поаѓа на венчавање; 3. Сватовите стигнаа пред црква, а жените слегуваат од запрежните коли; 4. Пред куќата на младоженецот, децата го чекаат враќањето на сватовите; 5. Веселба по венчавањето – женско коло: 6. Машко коло.

1is1 2

Од ова може да се види дека ни со војна, окупаторите не можеа така лесно да ни го сменат името, ама затоа Заевистите во време на мир им го дадоа името на Грците само за да се влезе во НАТО. Но кога веќе еднаш си дал нешто некому, сега ќе треба да им го дадеш јазикот и историјата на Бугарите за да можат да добијат влез во ЕУ, која патем стои на климави нозе и ако не се справи со Корона вирусот и економската криза може да се распадне.

 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.