Среда, 13 Мај 2020   
Невреме во околината на Скопје во 1921

7.9

Во ноември 1921 година населението во околината на Скопје доживеало невреме какво не се памети.  Информацијата за невремето, ја пренесува белградскиот неделник „Илустриран лист – Ilustriran list“ бр 46 од ноември 1921 година, на страна 5 (текст) и 13 (фотографии). 

Авторот на текстот „Олуја у околина Скопља – Непогода која се не памти“ со иницијал Ј. За невремето ќе напише;

„Скоро таму, во околината на Скопје доживеавме страшно невреме какво одамна не се памети. Ветерот кој наеднаш се крена беше така силен, да ги превртуваше колите по патиштата, односно цели стогови и снопови од нивите, ги рушеше телеграфските столбови и ги корнеше старите дрва од корен. Се што му се најде на ураганот на патот невремето го однесе или го испреврти. Железничката пруга, како што убаво се гледа на сликите кои ви ги испраќам, беше на многу места препречена со стебла од искорнатите дрва и паднатите телеграфски столбови. Брзината на ветерот во оваа чудна непогода, која предизвика поголема штета во околината на Скопје, достигнала до 35 – 45 метри во секунда.

 

На прво место

News image

Македонија е убедливо најлош пример на борба со епидемијата во Европа

Тормозењето на граѓаните не значи дека СДСМ има стратегија и мерки против епидемијата. Македониј...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.