Среда, 19 Август 2020   
Вековните историски и национални идеали на целиот македонски народ се да живее слободен и обединет - (октомври 1944 година)

partizani

 

ПИСМО  ОД  ШТАБОТ  НА  ЛЕРИНСКО-КОСТУРСКИОТ  МАКЕДОНСКИ  БАТАЛЈОН ДО ЦК НА ЕАМ И ГЛАВНИОТ ШТАБ НА ЕЛАС: ВЕКОВНИТЕ ИСТОРИСКИ И НАЦИОНАЛНИ  ИДЕАЛИ НА ЦЕЛИОТ МАКЕДОНСКИ НАРОД СЕ ДА ЖИВЕЕ СЛОБОДЕН И ОБЕДИНЕТ

 

“Македонскиот народ во петвековното ропство под цариградските султани не загина како народ, ами се разви како нација способна за живот. Големосрпскиот, големогрчкиот и големобугарскиот империјализам успеа да го разчеречат, но не успеаа да го избришат македонскиот народ, да го асимилират. На тој начин покажа оти е способен да живее како слободна нација.

Базата за разрешавање на прашањата е следната:

1. Слободна и полна мобилизација на македонскиот народ од Костурско, Леринско, Воденско и Караџовско, каде што има и во мнозинство е стегнато македонско население. Сите Македонци партизани кои се најоѓаат во грчките смешани единици, да се префрлат во македонски такви. Сите тие македонски единици да имат нивно раковод-ство и свои штабој под линиите на централното раководство на ЕЛАС. Умножвањето на македонски единици во бригади и дивизии да стане без пречки и со нејни штабои.

2. Да ни се даде право да сториме политичка организација на националниот фронт во погорните околии, во селата и градовите…

3. Да ни се дозволи да организираме народно самоуправление и народна власт во македонските села и градови, и во мешаните села да се основа пропорционален однос на населението... Организациите и раководствата ќе се состој од политичка организација на националниот македонски фронт.

4. Полна слобода во пропагандата и просветата, на целиот македонски народ со отворени пароли за самоопределение согласно со духот на Атлантската  карта и конференциите на Москва-Техеран… Слободно да зборваме на македониот народ за Илинден, за неговата историја… Оти вековните  историски и национални идеали на македон-скиот народ ненарушиви интереси му се цел македонски народ да живи слободен и обединет…”

ДАРМ, -Збирка “ Егејска Македонија во НОВ  1941-1945”, АЕ: 244;

 

На прво место

News image

Заев наместо да купи, моли за вакцини

Срамота е што несуден нобеловец и самопрогласен лидер на регионот како Заев да не може да обезбе...

Историја

News image

Стефан во Христа Бога верен цар македонски

Скоро целосно е непознато кај нас, но уште повеќе кај Србите, Бошњаците и Црногорците, дека во доцни...

Иселеници

News image

ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА ЦРКОВНИТЕ УПРАВИ И НИВНАТА УЛОГА – ДЕЛ II (19)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска...

Култура и туризам

News image

14 jануари, стара нова година

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнув...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (55)

ДВОЈАЗИЧНОСТА,  РЕЛИГИЈАТА И СИМБОЛОТ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИТЕ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.