Среда, 25 Август 2021   
Прифаќајќи ги персиската облека и обичаи Александар се смирил со Азија

Д-р  Иван Алексов

ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ
(од праисторијата до почетокот на 21 век)

 

Alexander_the_Great_in_the_Temple_of_Jerusalem

Александар како крал, за да ги смири, припитоми, како вистински животни, тврдоглавите народи расположени за борба, се сетил да ги успокои и да ги задоволи, прифаќајќи ја нивната вообичаена облека и нивниот секојдневен начин на живот.

Му било припишано како злодело тоа што се зближил со лошата волја (се мисли на немање волја за прифаќање на власта на Александар од страна на покорените народи, н.б.), тоа што ја направил достапна на разумот на суровите суштества!

Зарем не би требало поправо да и се восхитуваме на мудроста со која, едноставно менувајќи ја носијата, тој се смирил со Азија? Додека ги потчинувал телата  со силата на оружјето, тој ги привлекувал срцата со начинот на облекувањето.

Плутарх, Моралиа, (За судбината на Александар”), 330 Б-Ц;

АЛЕКСАНДАР  СЕ  МОЛИ  ЗА  СЛОГА  И  ЗАЕДНИШТВО  НА  МАКЕДОНЦИТЕ  И НА  ПЕРСИЈЦИТЕ  ВО  УПРАВУВАЊЕТО  СО  ИМПЕРИЈАТА

Потоа Александар им жртвува на боговите на кои   обично им жртвуваше, порача оброк на сметка на војската: беше седнат, а околу него седеа Македонците, потоа Персијците потоа другите одбрани според нивната слава и нивната важност. Од ис-тиот кратер црпеа кралот и оние кои го опкружуваа, и тие направија исти либации (жртва ливаница, од лат. Либатио, онис, н.б.), додека грчките врачеви и магите ги подготвуваа мо-литвите.

Александар тогаш се помоли за среќа и особено за слога (хомоноиа) и заедништво  (коинониа)  на  Македонците и на Персијците во управувањето  со империјата.

Арриан., ВИИ, 11, 8-9 (француски превод Ф.Ванниер, изменет);

 

На прво место

Историја

News image

Христо Узунов

Роден е во Охрид, на 22 февруари 1878 година во Охрид. Уште како ученик на Солунската егзархиска гим...

Иселеници

News image

Зошто изумираат јазиците

Историскиот развој на светските јазици е приказна за себе ...

Култура и туризам

News image

Легенди од Кратово и Кратовско

Гаѓан камен На 24 километри западно од Кратово, во непосредна близина на познатиот археолошки локал...

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) (4)

Александар пресметал дека со една изненадувачка демонстрација на сила, би можел да...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.