Среда, 12 Ноември 2014   
Ѓорѓе Влахов, родум од Кукуш – на Петар Карастојановиќ, генерален конзул на Кралството Србија во Солун

old-solunДо Неговото Високо Прависходителство на Г-дин П. Карастојановиќ
српски Генерален Конзул
Во Градот

Ваше Високо Прависходителство,

Потпишаниот родум од [ Г.] Кукуш (Македонија) завршувајќи минатата година VII клас на Пловдиската Бугарска Гимназија, настојувам под влијанието на некои и други собитија кои што сум ги чул за Македонија и освен тоа од Македонските народни песни, карактери и обичаи, сакам од се` срце да отида во Србија и таму да можам да пристапам во училиштето; за тоа го молам Вашето Високо Прависходителство, ако е возможно да ме испратите во Србија да се учам, за што Ве уверувам притоа, дека следно кога ќе завршам образованието таму, се надевам е да допринесам во полза на своето.

Како што се надевам, ќе ми ја исполните скромната молба.

Останувам
Ваш Покорен Слуга: Г. Влахов
Во Град (Солун) 1888 г.
Март 21

(Извори – Оригинал – Архив Србије, МПс IV 27/1888; Граѓа за историјата на македонскиот народ од Архивот на Србија, том IV книга III,1888-1889)

Од ова се наметнуваат неколку факти:

1. И Ѓорѓи Влахов е VII клас на бугарската гимназија и очигледно меѓу избрканите (потврдува и брат му Димитар во своите мемоари), но за разлика од Панто Кондов, Влахов во писмото тој факт како да го затскрива и воопшто не го споменува.

2. Напротив тој кажува дека го завршил VII клас и дека сака да продолжи со учењето во Србија, а под влијание на се` што чул и знае за Македонија и нејзините посебности отсликани низ “Македонски народни песни, карактери и обичаи”.

3. Влахов наивно очекува Србија да му овозможи учење на македонски јазик, а без да спомне српски интерес во сето ова. И повеќе, го “уверува” конзулот дека кога ќе го завршел учењето ќе работел на “своето”, без да прецизира кое?! (претходно во реченицата јасно го нагласил како македонско, па истото се подразбира).

4. Никаде нема спомнато српски интерес (чувство) за да Влахов се здобие со правото Србите да му овозможат учење, освен во самиот крај кој ако не е чиста куртоазна флоскула може и инаку да се толкува од нив (“Ваш покорен Слуга”).

5. Наивно или не од Влахов, но ова јасно укажува дека Македонците имаат свест за етничка засебност која не им ја откриле или наметнале ниту Новаковиќ, ниту Карастојановиќ, ниту друг Србин – напротив, тие им ја наметнуваат на Србите како факт пред кој овие се замислуваат. Се` што следи од српска страна е невешта злоупотреба на истиот за свои цели. Како тоа се работи пак укажуваат следните писма од нивните преписки.

Превземено од: Македониум

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски, но ...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.