Историја
Среда, 17 Јули 2013 02:02   
Крвава зеленичка свадба

zelnicka-krvava-svadba-240Нападот на селото Зеленич се случил во токот на 1904 године и е познат како Крвава зеленичка свадба. Овој напад е првото воружено насилство врз невиното селско население. Повод за нападот била свадбата на внуката на егзархискииот свештеник од селото.

Повеќе...
 
Среда, 17 Јули 2013 02:01   
Андартска провокација

Davelis-Underwood-240По Мелничкото востание на Македонскиот комитет во 1895 година, грчкиот печат во Атина започнал силна пропаганда за наводна загрозеност на грчките интереси од страна на Бугарите.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 02:04   
Владетелите на Македонија

vladeteli240Сите познати и образувани луѓе во вековите пред Христа пишувале за македонската историја и за Македонците како народ, а сегашниве Грци, секогаш се спомнувани како Атињани. Тоа се Херодот, Тукидит, Полибие, Плиние, Библијата, како и познатите автори што пишувале за Александар Македонски: Куртие Руф, Аријан, Диодор, Плутарх, Јустин и многу пред нив и по нив. Сите тие избегнувале да ја прикажат долгата листа на македонските владетели пред Филип Втори и Александар Македонски, како и по нив. Тоа како да им дава право да ја освојуваат македонската пребогата земја, држава, народ, култура и да ни ги негираат името и јазикот, обичаите што опстанале кај Македонците до денес.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 02:03   
Една од главните карактеристики на фашистичките и комунистичките тоталитарни режими

communism240Во периодот од 1945 до 1993 околу 50.000 македонски граѓани се уапсени, депортирани, судени, затворани, осудени на смрт, стрелани, убиени, исчезнати или имале политички и затворски досиеја.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 02:02   
Доверлив извештај на Крил Миљовски политичко-пропагандна работа во народот за присоединувањето кон нашата Македонија

 

kiril-miljovski-240„Нашите раководители на состанокот со претставниците на БРП (к) го поставија прашањето за бугарска Македонија и тие се согласија на се’. Така во бугарскиот дел на Македонија сега се пристапува кон организирањето на македонски бригади и дивизии, организирањето на Македонски народно-ослободителни одбори по сите градови и села, и како највисок орган Обласен народно-ослободителен одбор, и организи-рање на политичко-пропагандна работа во народот за присоединување кон нашата Македонија. Се разбира, сево ова е уште во рамките на бугар-ската држава, воените единици во рамките на бугарската војска, а народноослободителните одбори во рамките на Отечествениот фронт...

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 02:01   
Борби со Српското четничко движење

800px-Micko_Krstev_Jovan_Dovezenski-240Првата српска чета била формирана по Мајскиот преврат од страна на Милорад, Васе Јовановиќ и Лука Ѓеловиќ. За војвода на оваа чета бил поставен Илија Славе, а за негов помошник бил назначен Ангелко Алексиќ кој бил со потекло од Гостиварско.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 02:34   
Момент кој треба да биде познат при определување на позадината на спорот за името

bukureski-dogovor-240Еден од најважните моменти кои треба да бидат познати при определување на позадината на спорот за името лежи токму во периодот кога се потпишува Букурешкиот договор. Од Берлинскиот конгрес до Првата Светска Војна, македонското прашање претставува најтежок, најкомплициран и најдолготраен проблем со кој се соочува Османлиската Империја и Големите Сили. Всушност, самиот тој настанува тогаш кога Големите Сили настојуваат да ги остварат своите интереси на Балканот, а соседните земји да завладеат со Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 02:31   
Македонија со векови била делена, но Македонците опстанале

makedonski-koreni„Со потпишувањето на Букурешкиот договор, Македонија беше прв пат поделена и оттогаш судбината и е определена. Денеска дојдовме до дереџе да ни го поставуваат под прашање нашето вековно име. Да се руши претставата за една националност зацементирана со цели библиотеки не е едноставна работа – изјави академик Блаже Ристовски на прес конференција по повод отпочнувањето на Руско -  македонски научен собир на тема „Букурешкиот договор 1913 и неговите долгорочни последици за Македонија и Југоисточна Европа“

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 02:28   
Македонскиот народ беше приморан да носи троен крст на своите плеќи

doom-logo-240Уште во предвечерјето на Првата Балканска Војна, Македонците надвор од татковината предупредуваат на реалната опасност од поделба на Македонија. Посебно гласна е македонската колонија во Санкт Петербург.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 02:25   
Македонците се обединија околу нивната стара институција ВМРО

todor-aleksandrov-240Патувањата на Тодор Александров се рамни на царски патувања, таму каде ќе стаса тој, на пример, во некоја далечна долина, долината добива живот, зад секое дрво будно стои стражар, секој жбун во шумата крие две очи, а селаните се собираат крај патеките, изговарајки ги во шепот зборовите: „Тодор ќе минува оттука“.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.