Среда, 01 Јули 2015   
Бизнис-пријателства на Корнишонот во Австралија

DzeposkiАлександар Џеповски

Секогаш добивам поверливи информации од наши Македонци, со цел да биде тајна, ама јавна тајна. Се работи за човек кој има лежено во затвор за криминал и дрога, а воедно е партнер на Зајко од Струмица во бизниси и инвестиции како во Австралија, така и во Македонија. Којзнае, можеби и насекаде.

Од оправдани причини, ќе го именуваме само неговиот прекар Бимбо. Зајко со овој Бимбо да ти имал направено градежна копманија, која оди преку Бимбо нели, градење вили и станови. Се дознава од тајни и сигурносни извори дека изградиле 55 станови во Епинг, населба во Мелбурн, како и 29 вили т.е. едноспратни куќи исто така во Мелбурн. Но тоа не е се`, имаат исто така околу 20 до 30 станови во Перт, бројка која треба дополнително да се утврдува. Математиката кажува дека станува збор за капитал од околу 60 милиони австралиски долари, што значи дека е вложено 30 и кусур милиони, знаејќи колку се плаќа за апликација, материјали, работници и данок во Австралија.

Исто така знаеме сите тука, а и многумина во Македонија дека најубавиот и најпрофитибилен ресторан во Струмица е на Бимбо, што значи партнерството на Зајко е минимум во овој случај. Но истото го знае и антикорупциската комисија во Македонија, па затоа Бимбо му ја летна и си дојде пак во Австралија. Но проблемот е што Бибмо има тука многу неплатени долгови, па поголемите батки се во потрага по Бибмо под дрво и камен. Но, ова му одговара на Зајко и има смислено план како се` да му одземе. Со аманет и благосов од банкротираните комшии, има адвокати кои преку скриени особи и компании му гарнатираат мирен сон на корнишонот, а Бимбо да остане со прстот или морков во уста.

Колку е иронично и жално, што такви институции како ЕУ, НАТО, Америка и западниот свет му даваа и даваат поддршка на овој докажан изрод. Ваков вид на криминал е поткрепен од нив и важно им е само тој да дојде на власт. После тие ќе му ги извадат овие документи и докази, доколку не пее и игра по нивно.

Неодамна излезе видео со Путин и еден руски милијардер, кој не им дал плати на работниците повеќе од 6 месеци. Путин му рече ќе ги платиш сега и оро ќе играш и одма го натера да потпише. Овој милијардерот од страв заборави пенкалото да му го врати, а Путин му рече, давај го ваму пенкалото назад, немој да го крадеш... мое е.

Така треба и Македонија да им го направи истото на сите Зајковци. Се` треба да вратат и тоа со најголема камата и доживотен затвор.

ДА ЖИВЕЕ ПУТИН, А ПЕНКАЛАТА СИТЕ ДА ГИ ВРАТАТ НАЗАД.

 

На прво место

News image

Тоа што сум го кажал за македонецот Гоце Делчев ниту милиметар не се повлекувам

Од тоа што сум го кажал за македонецот Гоце Делчев, но и за останатите историски ликови, дека ти...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (60)

Манојил Мане Јаковлевски со својот патриотизам, со својата љубов кон Македонија, како и со своите ...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД СЛИКАТА НА ПМЦ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО БЕРЛИН

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

НАРОД, ЛУЃЕ БЕЗ ИСТОРИЈА

Марија Емилија Кукубајска

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (27)

ЕКСПЕДИЦИЈАТА НА АРГОНАУТИТЕ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.