Среда, 15 Јули 2015   
Трдаиционален планинарски марш „Васил Чакаларoв“

cekutkov
Ѓорѓи Чекутков

На 12 јули 2015 година во Битола по трет пат се одржа традиционланиот планински марш “ВАСИЛ ЧАКАЛАОРВ”, во организација на Македонското патриотско здружение Тодор Александров. Овај планинарски марш е традиција на здружението кое го органзира секоја година. Планинарскиот марш се одржа на релација од селото Лавци до планинскиот врв Неолица.

Планинарскиот марш “ВАСИЛ ЧАКАЛАРОВ“ се организира во чест на костурскиот војвода Васил Чкаларов, кој е еден од најлегендарните македонски револуционери. Во виорот на Илинденското востание 1903 година заедно со кусторуските револуционери Лазар Поп Трајков, Пандо Кљашев и други, води големи борби против трускиот аскер и башибузук. Костурските востаници предводени од Чакаларв ги ослободиле Невеска и Клисура и формирале привремена власт која траела 23 дена. Во постилинденскиот период Чакаларов останува во редовите на ВМОРО и во 1908 година е избран за делегат на Ќустендилскиот конгрес, задно со Христо Матов и Тодор Александров.

Во виорот на Втората Балканска војна Васил Чакаларов предводи костурска здружена  чета како дел од Македонското Одринско Ополчение. Заедно со војводата Иван Попов, војуваат против грчките и српрки војски. Чакалаорв води тешки борби со грчката војска на 9 јули на плнаната Вичо. Во овие борби Васил Чакалров бил убиен на 10 јули 1913 година на местото наречено Лакото во близина на Бел Камен. Грчките војници му ја отсекле главата на Чакалаорв и како трофеј ја шетале низ костурските и лерниски села, извикувајќи: „Го нема Чакаларов ја нема Македонија“!

Васил Чакаларов е еден од најдоследните револуционери од плејадата на ВМОРО кои лојално и пожртвувано му служи на македонската кауза во борбата за слобода на макединскиот народ. Вечна му слава!

Cakalarov-za-mediumite-1

Cakalarov-za-mediumite-2

Cakalarov-za-mediumite-3

 

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.