Среда, 23 Септември 2015   
Стампедо со ризик

todor-petrov-3
Тодор Петров

Шуга, лепра, туберкулоза... Уште сифилис, сида и куга фалат... А, и тоа доаѓа со стампедото кое проаѓа...

ИСИС веќе е тука, ќелиите си работат... Камповите за тренинг се на терен, ама до кога ќе бидат јавна тајна... Заспаната убавица нема да ја пробуди принцот од бајките... Прашање на денот е кога ќе почне циркусот...

Аџилакот во Мека подлежи на задолжителен карантин со куп вакцини, и при одење и при враќање, не заради Пророкот, туку заради превенција од здравствен ризик... Врши некој дезинфекција, стерилизација, вакцинација на овие што минуваат и средствата и просторот што го зафаќаат? Или...

Овој неконтролиран транзит скапо ќе не чини, само дали тогаш од хуманизмот и солидарноста ќе се препознае одговорноста?

И да не заборавиме, Македонија е првата порта од каде што почнува овој хаос кон ЕУ, а врви низ Балканот. Патем, со реадмисија сме врзани со сите...

Секако, Грција не е ризична земја од каде што може да доаѓаат азиланти, а е членка на ЕУ! Ни ги депортира неевидентирани, без документи, без отисоци на прстите, европскиот систем за бегалци не функционира, тоа и ООН го потврдија, ние тоа секојдневно го гледаме...

Бегалската криза е проектирана дестабилизација за ЕУ и целиот Балкан... Поради името, ова за Атина е повеќе од добредојдено кон Македонија...

После руската интервенција, извесно е дека евро-атлантската сунитска терористичка организација ИСИС ќе биде ликвидирана во просторот каде што е сега. Повторно да биде мир, иако ништо нема да биде исто како пред нив. Веројатно ќе се организира Меѓународен суд за воени злосторства против тероризмот и ѕверствата што со камери снимени ги вршеа психопати од цел свет на купче.

Солидарната ЕУ, ама не и САД, ќе го осети трансферот на билдерите и кољачите од ИСИС во стампедото кое врви...

Не дека некој од тие луѓе се плаши или не ги жали, напротив, било да не се повтори, најдлабоко сочувство за жртвите и насилно прогонетите од тие војни. Има ли поубаво на светот од домот каде што си роден? Но, проблемот не се решава на крајот, на крајот се последиците, туку на почетокот каде што ЕУ и НАТО го создаваат со војните и терористичките организации што ги инсталираат поради профитните интереси на нивните мултинационални корпорации за оружје, гас и нафта. Растурија еден куп држави и влади...

И пак не ни иде умот...

 

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.