Среда, 08 Март 2017   
Територијата на Република Македонија е неделива и неотуѓива

todor-petrov-3

Тодор Петров

Во членот 3 од Уставот се вели: “Територијата на Република Македонија е неделива и неотуѓива. Постојната граница на Република Македонија е неповредлива!“

Во членот 7 став 1 од Уставот се вели: “На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо!“

Затоа Македонија е унитарна држава!

Унитарноста на државноста подразбира неделивост и неотуѓивост на територијата, неповредливост на границата и Македонскиот јазик како службен јазик на целата територија на Македонија и во нејзините меѓународни односи!

Македонскиот јазик не е еден од многуте јазици во државата Македонија, туку еден и единствен службен јазик на целата нејзина територија и во нејзините меѓународни односи!

Македонскиот јазик е гаранција за унитарноста на државата Македонија!

Ниту еден друг јазик не е службен јазик на целата територија на Република Македонија и во нејзините меѓународни односи, освен Македонскиот јазик и неговото кирилско писмо!

Уставот не предвидува повеќејазичност на целата територија и во меѓународните односи. Злоупотребите на членот 7 од Уставот не претставуваат основа за нивно санкционирање со Закон како правило!

Секој обид за дерогирање на Уставот или негова суспензија со Закон по прашањето за јазичните права уредени со членот 7 од Уставот води кон функционална федерализација, којашто неизбежно генерира територијална дезинтеграција.

Да беше поинаку, немаше на изјавата на претседателот Ѓорге Иванов да реагираат и премиерот на Албанија Еди Рама и претседателот на Косово Хашим Тачи, дека “Албанците се државотворен народ во Македонија“.

Македонците не се една од повеќето заедници во државата Македонија. Македонците се еден и единствен државотворен народ во државата Македонија! И токму поради тоа само Македонскиот јазик и неговото кирилско писмо е еден и единствен службен јазик на целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи! Ова не ги дискриминира останатите, напротив поради тоа, сите, независно од етничкото потекло и верското уверување се еднакви пред Уставот и законите!

Македонија е држава како и сите во светот! Или ќе бидеме како и другите, или ќе не нема!

Никому нема да биде дозволено со унитарноста да експериментира!

Законот за употребата на јазиците на малцинските заедници донесен во 2008 година, претставува најширока основа за остварување на јазичните права во согласност со членот 7 од Уставот на Македонија! Заради уставност во државата, и ред и мир во општеството, СДСМ мора да се откаже од донесувањето на нов Закон за употребата на јазиците на малцинските заедници, затоа што се’ повеќе од она од 2008 година, ќе ги суспендира Уставот, мирот и унитарноста на државата Македонија!

И затоа и членот 28 од Уставот: “Одбраната на Република Македонија е право и должност на секој граѓанин!“ и членот 123 од Уставот: “Никој нема право да признае окупација на Република Македонија или на нејзин дел!“

Амин!

 

На прво место

News image

Четвртиот Илинден ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

ОМД: “Четвртиот Илинден” ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

Историја

News image

Македонската емиграција во Швајцарија со широка акција за самостојна Македонија

„Чест ми е да го известам Господинот Министер дека на 12 тек. месец во Женева било одржано едно собр...

Иселеници

News image

Илинденски поздрави од „Св. Ѓорѓи“ од Мелбурн, Викторија во 1983 година (35)

Од илинденските свечености и академијата на Македонската...

Култура и туризам

News image

Христијанството во Преспа

Македонскиот народ во неговата долговековна борба за своја сопствена држава, за национална и за култ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (32)

Хиероглифските текстови сведочат дека Александар Македонски ги носел традиционално к...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.