Четврток, 16 Март 2017   
Калето е одговорот за многу анимозитети меѓу Македонците и Албанците...

todorСи реков еве барем Лиса Баута Шаќири од Македонија на својот фејсбук профил ја осудува изјавата на радикалната Палма де Месила Дода. Ама, се вели, крајот го краси делото, цинизмот, Лиса, нека не ти биде одлика.

Кај најде, Лиса, дека Едмонд Темелко ја платил Месила Дода за нејзината изјава против Македонија?

Македонската партија во Албанија е во коалиција и со социјалистите и со демократите, ама сигурно Македонците не и' дале на Дода задача, воопшто не ја платиле, да зборува за ОНА и ОВК во Македонија, за Македонија како “албанска покраина Илирида“.

Дода до пред две години беше во коалиција со демократите на Сали Бериша, живи ќе ги бесеше социјалистите на палмите пред Владата во Тирана. Сега е во коалиција со социјалистите, тие кои пред две години “ги бесеше“. И самата не знае што сака... Сигурно нашла математика, не е тоа наш туку нејзин проблем...

Но, за животот на Албанците во Македонија ја читаме тиранската платформа, колку и да не сакаме да веруваме дека так мислат сите Албанци...

Ама, Лиса, еве прашање: Еди Рама колку е платен од Џес Бејли и Џорџ Сорос за брифингот со лидерите на ДУИ, ДПА, БЕСА и Алијанса за Албанците во Тирана?

За жал, на Калето е одговорот за многу анимозитети меѓу Македонците и Албанците...

На Калето и во Бонд Стил почна и војната во 2001 година...

Се надеваме дека со претседателот Доналд Трамп, од мај ќе дуваат други ветришта од американската амбасада во Македонија...

Да ги релаксираме односите меѓу Македоците и Албанците во целина...

Пријателите ги избираме, ама роднините и комшиите се од Бога избрани...

 

На прво место

News image

Претставникот на ОН Нимиц до ММДЧП: „Неофицијално - ако бев Македонец, не би преговарал за моето име“

Специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, им го изјавил на претставниците на Македонското меѓунар...

Историја

News image

Македонските кнежества се издигаат како воено-политички фактор во Византија

За време на визанстискиот император Маврикиј (582 - 602) биле превземени мерки за зајакнување на поз...

Иселеници

News image

Македонските информативни гласила „Снегулка“ и „Македонија“ во Шведска (9)

Списанијата „Македонски весник" и „Снегулка" ги издаваа Ма...

Култура и туризам

News image

Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошник

Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошни работи –потсредуваше, прередуваше, п...

Фељтон

News image

Митрополитот Кирил - прв надлежен архијереј во дијаспората (10)

Кога се зборува или пишува за духовно-црковното и националното обединување на Маке...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.