Среда, 19 Април 2017   
Есма беше кралица на песната и како таква остана и ќе остане засекогаш

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Самиот факт дека цела Индија ја сакаше и почитуваше Есма значи дека само од таму преку милијарда  луѓе те сакаат и обожаваат, не е мала работа. 

Нејзиното Ромско потекло со специфични музички надграби и талент, допринесе да ги афирмира Ромската како и Македонската музика. Секогаш беше горда да каже дека е од Македонија и љубовта кон Македонија јавно ја искажуваше насекаде. 

Есма преку Радио Телевизија Скопје и нејзиниот сопруг Стево Теодосиевски се вивна силно во облаците на музичкото небо. Таа никогаш не го заборави тоа. Македонија и даде се, воедно и голема љубов, но и Есма несебично и со гордост враќаше секогаш. 

Нејзиниот тестамент ги стопли срцата на сите Македонци ( можеби не на Соросоидите ) со самото тоа што остави се на Македонија. Почит и пиетет кој заслужува секогаш да биде пример како етникумите треба да ја третираат и сакаат земјата каде се родиле. 

Сето ова треба да е пример за Албанците. Во животот секогаш се дава и зема, но останува човечкото достоинство да се докажеш како лојален и благодарен на земјата која те сака и прифаќа како свое чедо. Такво нешто од Албанците не сме доживеале, секогаш бараат преку леб погача и сите знаеме дека сакаат само да откинат месо и да си тераат свои агенди. 

До тогаш, ние Македонците ќе се гордееме со Есма, Ромите и сите други народности, освен за жал Албанците. Кога можевме секогаш да им честитаме празници, тие ниту еднаш не честитаа Божиќ и Велигден, освен Али на православните Албанци, ама никој и никаде на Македонците.

ЗАТОА, ЕСМА ЌЕ БИДЕ СЕКОГАШ НАЈГОРЕ, А НЕКОЈ СЕКОГАШ ДОЛЕ. ЗАВИСИ ОД КУЛТУРАТА, СОВЕСТА, ИНТЕЛЕГЕНЦИЈАТА И ЦИВИЛИЗАЦИЈАТА НА ПОЕДИНЕЦОТ И НЕГОВАТА ХОРДА. Но еден е Бог и гледа се.

 

 

На прво место

News image

НАЈОСТРА ОСУДА НА РАСИЗМОТ И АНТИМАКЕДОНИЗМОТ НА ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

НАЈОСТРА ОСУДА НА РАСИЗМОТ И АНТИМАКЕДОНИЗМОТ НА ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.