Среда, 05 Јули 2017   
Која е цената која македонскиот народ треба да ја плати!

svekrva1Свекрва

Bo желба што побргу да испорача резултати кон странските центри на моќ кои ги донесоа на власт, владата на Зоран Заев како да нема црвени линии во однос на надворешната, па и внатрешната политика. Ветува многу но за возврат не добива ништо. Напротив се повеќе се заоструваат барањата на соседите, како и домицилните Албанци кои бараат исполнување на предизборните ветувања за воведување на двојазичност на целата територија. Тоа ја носи Македонија на непознат простор кој може да ја доведе земјата до поделба.

НАТО и ЕУ му порачаа на новата влада на Зоран Заев да не се надева на евроатлански интеграции без решение за името.

Грција и Бугарија не остапуваат од досегашните ставови со кои се негира идентитетот и јазикот.

Албанците во Македонија му порачуваат на Заев или Закон за јазиците во првите 100 дена од формирањето Влада или напуштање на Владата.

И покрај ваквите ставови, Владата на Заев се надева дека Македонија набрзо ќе стане членка на НАТО. Прашањето е, ако тоа се исполни, која е цената која македонскиот народ треба да ја плати!

Владата на Зоран Заев, започна активности кои би овозможиле забрзано влегување на Македонија во ЕУ и НАТО. Меѓутоа, ветувањата дадени пред и по доаѓањето на власт неможат да се остварат, а да не нанесат штета на македонскиот народ.

Тоа што го прави владата на Заев, охрабрена од амбасадорот на САД во РМ, ЕУ и НАТО, се чекори по кој нема враќање назад.

Секако дека е потребно да се развиваат добрососедските односи и мерките на доверба, но тие не смеат да бидат на штета на македонскиот народ и држава.

Прифаќање на името „Вардарска“, „Горна“или било кое друго име ќе го доведе во прашање идентитетот на македонскиот народ.

Од друга страна, воведувањето на двојазичноста на целата територија води кон федерализација и поделба на земјата. Сите правци кон ги води надворешната и внатрешната политика на Владата на Заев ја доведуваат во прашање иднината на државата каква што ја познаваме.

Ваквото однесување на Владата на Зоран Заев не само што нема поддршка меѓу македонскиот народ во земјата туку и меѓу Македонците во Пиринска и Егејска Македонија, потоа меѓу Македонците во Албанија, како и меѓу македонската дијаспора.Сепак, најголема пречка во спроведувањето на планот на СДСМ за разнебитувањето на земјата е ВМРО ДПМНЕ.

Свесни за тоа, Владата на Зоран Заев преку Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО) кое е инсталирана испостава од центрите на моќ, се обидува да ги оцрни сите водечки личности на ВМРО ДПМНЕ и да внесе раздор во партијата преку разни незадоволници и кариеристи.

Употребата на СЈО, на т.н. тешка артилерија против ВМРО ДПМНЕ застрашува, зошто укажува дека се случува нешто поголемо, кое тешко може да го проголта македонскиот народ.

Всушност, свртувањето на вниманието на јавноста со разните обвинувања на високите челници на партијата ВМРО ДПМНЕ укажува дека во позадината се случуваат многу пострашни работи, кои водат не само кон промена на името и идентитетот на македонскиот народ, туку кон поделба на земјата.

Затоа најдобро е Заев и неговата влада во интерес на Македонија, со време да се откажат од оваа игра која води кон поделба и разнебитување на државата.

 

На прво место

News image

Четвртиот Илинден ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

ОМД: “Четвртиот Илинден” ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

Историја

News image

Македонската емиграција во Швајцарија со широка акција за самостојна Македонија

„Чест ми е да го известам Господинот Министер дека на 12 тек. месец во Женева било одржано едно собр...

Иселеници

News image

Илинденски поздрави од „Св. Ѓорѓи“ од Мелбурн, Викторија во 1983 година (35)

Од илинденските свечености и академијата на Македонската...

Култура и туризам

News image

Христијанството во Преспа

Македонскиот народ во неговата долговековна борба за своја сопствена држава, за национална и за култ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (32)

Хиероглифските текстови сведочат дека Александар Македонски ги носел традиционално к...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.