Среда, 04 Октомври 2017   
Ветувања извадени од нафталин

rubin jovanoski
Дипл.Екк.Рубинчо В.Јованоски

Аболицираниот лидер, а воедно и Премиер на Република Македонија, Зоран Заев алијас Бошко Буха со својот изборен караван оди од град во град и ветува брда и долини кои не можат да се остварат во секојдневниот живот.

Најголема од серијалот на лаги на лицето 3.3. е ветувањето пред Кавадарчани дека ќе даде плус 2 денари за 1 кг. предадено грозје.

Во оваа прилчка да го потсетиме лицето З.З. дека пред самиот старт на изборната кампања лично тој на еден електронски медиум каде беше гостин нагласи дека субвенции нема да добие оној земјоделец кој нема да произведе повеќе земјоделски култури од претходната година.

За време на изборната кампања која истата е во тек, лицето. 3.3. во секој град, населено место и урбана заедница ветува работи кои во буквална смисла на зборот и со малку сарказам како истите да ги вади од нафталин.

Во оваа прилика како прилепчакец ќе ја нагласам неговата посета во градот под Марковите кули каде со потенцијалниот кандидат за градоначалник од редовите на плавите момчиња за градот Херој Прилеп, доктор Илија Јованоски одржаа мини средба со обичното прилепско доминицилно население.

Лицето З.З. дојде во блиц посета во градот Херој Прилеп во пазарниот ден сабота кога има најголем метеж низ далеку познатата прилепска стара чаршија.

Лицето 3.З. продолжи пред прилепчани со своите ветувања кои истите ги повторува во секој град и населено место во нашата мила и сакана Република Македонија.

Кандидатот за градоначалник И.Ј. и аболицираниот лидер 3.3.не одговорија на прашањето дали ќе има субвенции особено за жолтото злато кои истото живот значи за обичниот прилепски земјоделец.

Не одговорија на прашањето за неисплатените плати во најголемиот прилепски загубар Еурокомпозит. Но, истите тактички одговорија за укинување на РДТ каде во иднина Радио дифузниот сервис ќе биде финансиран од Буџетот на Р. Македонија. Иронијата да биде уште поголема за ова прашање пред неколку години токму плавите момчиња бараа РДТ да не биде на товар на државата од причини што ќе има политичко влијание врз Радио дифузниот сервис.

Не одговорија на поставените прашања од нивните ветувања за просечен личен доход од 30.000 денари. Исто така, го одбегнаа прашавето и за 100.000 денари плата за лекарите - специјалисти. Во оваа прилика иронијата да биде голема кандидатот за градоначалник од редовите на плавите момчиња И.Ј. до 15 часот работи моментално како директор на ЈЗУ Општа болница “Борка Талески" - Прилеп и извршува во исто време и оперативни зафати во ортопедско - траумато лошкото одееление во Прилеп. И.Ј во поладневните часови извршува прегледи во неговата приватна ординација Ортомедика.

На крајот се прашуваме дали кандидатот за градоначалник на општина Прилеп ревносно ги почитува Законите на Република Македонија.

 

На прво место

News image

Премиерна изведба на најновото драмско дело на Стефо Нанцу

Минатиот четврток во просториите на Центарот за уметност во Бенкстеон, предградие на Сиднеј, се одрж...

Историја

News image

Српска пропаганда во Македонија

Српската пропаганда е разгранет систем за ширење на српското национално чувство, култура, јазик, иде...

Иселеници

News image

Солунските атентари и нивната улога за ослободување на Македонија (5)

По 29 април 1903 година друг еден настан ја возбудил Макед...

Култура и туризам

News image

Како се изнесуваше македонското културно наследство за време на Првата светска војна (1)

Научната експедиција во Македонија и Поморавија за време Првата светска војна е проект на началникот...

Фељтон

News image

Александар Македонски (2)

Сакаме да ги информираме читателите на „Македонска нација“ дека продолженијата „Алек...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.