Среда, 08 Ноември 2017   
МАКЕДОНЦИТЕ БАРААТ САД ДА СЕ ПРИДРЖУВААТ НА ПРИЗНАВАЊЕТО НА ДРЖАВНОТО ИМЕ МАКЕДОНИЈА

sadМАКЕДОНЦИТЕ БАРААТ САД ДА СЕ ПРИДРЖУВААТ НА ПРИЗНАВАЊЕТО НА ДРЖАВНОТО ИМЕ МАКЕДОНИЈА ОД 4 НОЕМВРИ 2004 ГОДИНА!

8 ноември 2017 година, Брисел, Белгија

- Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла изјавата на заменик-помошникот американски државен секретар Хојт Брајан Ји во Центарот за меѓународни односи во Вашингтон, дека “прашањето за името на Македонија е прашање за нејзината безбедност и треба веднаш да се реши“.

СМК потсетува дека токму државата Македонија е фактор за мирот и стабилноста во регионот, но промената на нејзиното име и идентитетот на нацијата ќе ја подели Македонската нација и долгорочно ќе го дестабилизира Балканот во целина.

Македонците во светот бараат Соединетите Американски Држави и нејзините државни службеници да се придржуваат на признавањето на државното име Македонија од 4 ноември 2004 година и да се откажат од притисок, контролирана нестабилност и дестабилизација на Македонија со цел промена на името на државата Македонија и идентитетот на нацијата заради грчкото вето за членство на Македонија во ЕУ и НАТО!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

 

На прво место

News image

ДЕМОНСТРАЦИИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА (3)

Се договоривме на 13 јуни во кафеаната на Никола Талески-Коле, од битолското село Новаци, да формира...

Историја

News image

Грчката вооружена пропаганда во Македонија – „Ние не разбравме дали јазикот е македонски или грчки“

"Сите заедно го посетивме училиштето. Учител зборува многу лошо грчки. Тој побара од децата тие да п...

Иселеници

News image

Голем протест на МАКЕДОНЦИТЕ во Канбера, Австралија

На протестот присуствува околу 5000 преставници на македон...

Култура и туризам

News image

Кузман Капидан барал неограничени права и му ги дале

Кузман Капидан бил родом од Дебрца. (Во Охрид повеќето веруваат дека Кузман бил родом од Старово или...

Фељтон

News image

Александар Македонски (20)

Откако Александар Македонски беше признат за хегемон на Лигата додека е жив, се сост...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.