Среда, 08 Ноември 2017   
МАКЕДОНСКО-ПАЛЕСТИНСКА СОРАБОТКА

14СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

МАКЕДОНСКО-ПАЛЕСТИНСКА СОРАБОТКА

8 ноември 2017 година, Брисел, Белгија

- Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров за време на одржувањето на Првата Меѓународна конференција за Палестина во Европа се сретна и оствари средба со г.Тајсер Кхалед, член на Извршниот комтитет на ПЛО истовремено шеф на Одделението за односи со палестинските иселеници и со г.Салех Рафат, член на Извршниот комитет на ПЛО и шеф на Одделението за воени и безбедносни прашања.

pp

Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес и директорот на Одделението за односи со палестинските иселеници разменија искуства за организацијата и работата на Македонците и Палестинците во светот. Тодор Петров и Тајсер Кхалед постигнаа согласност за потпишување Договор за соработка меѓу Светскиот Македонски Конгрес и Светскиот Палестински Конгрес.

Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес му предаде на г.Тајсер Кхалед писмо од Светскиот Македонски Конгрес до Палестинскиот претседател г.Махмуд Абас со иницијатива за меѓусебно признавање и воспоставување дипломатски односи меѓу Македонија и Палестина, што со задоволство беше примено.

Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес му предаде на г.Тајсер Кхалед покана до Архиепископот од Себастија при Ерусалимската Патријаршија г. Теодосиос да ја посети Македонската Православна Црква и Македонија, што со задоволство беше примено.

Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес иницира изградба на Македонски културен центар и Македонска православна црква во Хеброн, Јерихон или Витлеем и збратимување на македонски општини со овие стари библиски градови.

p

 

На прво место

News image

ДЕМОНСТРАЦИИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА (3)

Се договоривме на 13 јуни во кафеаната на Никола Талески-Коле, од битолското село Новаци, да формира...

Историја

News image

Грчката вооружена пропаганда во Македонија – „Ние не разбравме дали јазикот е македонски или грчки“

"Сите заедно го посетивме училиштето. Учител зборува многу лошо грчки. Тој побара од децата тие да п...

Иселеници

News image

Голем протест на МАКЕДОНЦИТЕ во Канбера, Австралија

На протестот присуствува околу 5000 преставници на македон...

Култура и туризам

News image

Кузман Капидан барал неограничени права и му ги дале

Кузман Капидан бил родом од Дебрца. (Во Охрид повеќето веруваат дека Кузман бил родом од Старово или...

Фељтон

News image

Александар Македонски (20)

Откако Александар Македонски беше признат за хегемон на Лигата додека е жив, се сост...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.