Вторник, 14 Ноември 2017   
Што мислите кој и зошто молчи?

9Македонска нација

Што е грк а што Македонец по генеза? - HLA гените кај Македонците и суб- Сахарското потекло на Грците

Во 2001 година на јавноста и беа презентирани резултатите од едно генетско истржување кое подигна голема прашина, а некој се потруди таа прашина бргу да слегне. Тимот составен од Македонски и шпански научници, предводени од А. Арниз Вилена (Antonio Arnaiz Villena) и К. Димитриевски изработи компаративна студија за генетските сличности и разлики помеѓу Македонците и останатите медитерански народи, а особено со нашиот јужен сосед Грција.

Интересниот дел се состои во заклучокот дека:

Македонците и припаѓаат на “постарата“ медитеранска групација, каде спаѓаат Иберијците (вклучувајки ги Баските), Северно-Африканците, Италијанците, Французите, Критјаните, Евреите, Либанците, Турците (Андолците), Ерменците и Иранците-Персијците.

Македонците не се во блиска генетска врска со географски блиските соседи Грците, кои НЕ И ПРИПАЃААТ на “постарата“ медитеранска групација.

Откриено е дека Грците имаат поблиски генетски врски со суб-Сахарската група народи (Етиопијците), која е издвоена од останатите медитерански групи.

 Обете групи Грчката и Етиопската делат квази – специфични DRB1 алели (една од две или повеќе алтернативни форми на генот кој се појавува со мутација, а се наоѓаат на истото место на хромозомот). Генетската дистанца е помала помеѓу Грците и Етиопjаните - суб-Сахарската групација отколку со било која друга Медитеранска група и конечно Грчкиот кластер заедно со Етиопскиот/ суб-Сахарски ги делат дендограмите и споредбените анализи.

Временскиот период кога се појавила оваа врска е древен но несигурен и можеби е поврзан со преселбата на Египетско- Етиопскиот народ во фараонската историја на Египет.

Инаку, високо полиморфниот HLA систем е вреднуван како корисен за разликување или поврзување на популации (или индивидуи) во многу истражувачки студии уште од првата Интернационална HLA Антрополошка Работилница (International HLA Anthropology Workshop) одржана во Евиан 1973 година и на сите понатамошни седум Интернационални Работилници.

HLA генетската фреквенција е во релација со географски поврзани популации. Постоењето или отсуството на генетски ток помеѓу соседни етнички групи може да се утврди со студија на HLA фреквенциите и кореспондирачките генетски дистанци.

Се на се, оваа интересна научна студија остана крајно маргинализирана, а некој од учесниците се соочија со одредени тешкотии и дискредитација.

Што мислите кој и зошто молчи?

 

На прво место

News image

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (11)

По осамостојувањето на Република Македонија, господинот Ат...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.