Сабота, 18 Ноември 2017   
НА МАКЕДОНИЈА И ТРЕБА ВОДАЧ

Gordana DimovskaГордана Димовска

НА МАКЕДОНИЈА И ТРЕБА ВОДАЧ

Не можам да не го изразам моето незадоволство од политичката ситуација во Македонија, земјата во која се родив, школував и за која сум напишала стотици статии, колумни, песни, раскази, се во одбрана на македонското име, македонското знаме, општо речено, одбрана на сите македонски национални белези. Вредностите, целите или историјата на секоја земја во светот се чита дури и на едно парче платно, т.е знамињата. Уште од дамнешни времиња белото платно се користело во воените походи да испратат сигнал или одредени порака.

Со појавата на ајдутсвото во Македонија, еден вид на отпор против феудализмот, започнала и користењето на бајраците. За некој да носи бајрак, требало да е брз, и способен да го одбрани. Без нив никој не тргнувал во битка нити пак се надевал на успех и победа. Тоа за нив претставувало нешто свето, кое после секоја борба го симнувале од копјето и го сокривале до наредната воена акција. Со воениот бајрак започнувала борбата и за да го сочуваат биле спремни да го дадат дури и својот живот. Се претпоставува дека таквите видови на симболи се користат повеќе од 4 000 години. Дури и првото знаме во светот наречено вексилоид (vexilloid) имало значење на “Водич”. Со нив сигнализирале, испраќале пораки.

Денес државните знамиња го заземаат местото на бајраците, преку нив читаме дел од историјата или нешта со кои се карактеризира, издвојува земјата. Така на пример мускатното оревче си зело место на знамето на Гренада. На тој начин тие го претставуваа за нив најважниот производ за извоз и се здобиле со епитетот “Островот на зачините“ важен детал на знамето на Туркменистан е дизајнот на нивните препознатливи теписи. Знамето на Данска пак се смета за најстаро знаме на светот и можеби единствено на кое е стои Бог. Во 1219 година дански свештеник се молел да се случи чудо и да ги победат непријателите. Во тој момент паднало знамето и тие се здобиле со некоја необјаснива моќ и успеале да ги победат Естонците.

За Македонија, како примарен македонски симбол го има сонцето. Тоа отсекогаш било дел од христијанската традиција. И ден денес се наоѓа во повеќе цркви, манастири на териоторијата на цела Македонија. Го има во Охрид , Свети Михаил и Гаврил Лесновски од 1348 , во Свети Спас во Скопје од крајот на 18 век, Свети Димитрија во Битола од 1830 година. Македонскиот лав и македонската Ѕвезда од Кутлеш, како симболи на македонскиот народ, култура и традиција се едни од најстарите симболи во Европа што и ден денес се уште се користат. Сигурно имаат подлабока симболика и значење од оревчето, круговите и теписите.Сепак и сонцето им посмета на соседите па и него го тргнаа, а ние во дијаспората се уште го користиме и едното и другото и покрај што наидуваме на критики пак од грчката дијаспора.

Е ајде тоа со знамињата помина, и како тежок залак се проголта..И уште колку ќе проголта и колку ќе стравува да не се доизгуби, доуништи идентитетот на татковината од продавање на националните белези. Со самото тоа се губи идентитетот на сите Македонци во дијаспората кои ја афирмираат својата култура, историја, јазик во светот. Дијаспората е и треба да се гледа како важен политички субјект кој допринесува за зачувување на македонскиот идентитет но и за зацврстување на економијата со прилив на средства.

Слушајќи ги коментарите на нашите во дијаспората лесно се заклучува дека нивната загриженост е најголема досега во последните 25 години и не гледаат ништо позитивно. Зошто новата Влада изгласа двојазичност а ден пред тоа со изјави за зачувување на македонскиот јазик, ајде да видиме како ќе го сторат тоа! Се пазари со соседите и сака на секој начин да им угоди, т.е да направи отстапки токму со националните белези за кои милиони изгинаа во борби, конфликти и востанија. Им сметаат и спомениците зошто се направени од претходната Влада, ВМРО ДПМНЕ­, затоа што се импозантни? Затоа што ја раскажуваат историјата на еден достоен начин? Затоа што привлекуваат туристи?? И со години ли се дебатира на оваа тема, дали биле за добро и лошо, дали да се турната или исшараат со бои?? Сега и аеродромот ќе се прекрстува по наредба на јужниот сосед. Еден гради друг урива. Кога ќе биде се погодено.

Можеби мислењето ќе го делат многу други кои ги читаат овие редови и се засегнати за иднината на Македонија. Можеме многу да знаеме и да се грижиме, но за жал немаме позиција да одлучуваме за нејзината иднина. На Македонија и е потребен вистински ВОДАЧ да ја поведе по вистински пат, да запише нова историја, да ја заврсти нејзината позиција како земја со посебни национални белези и заслуги во светот.

 

На прво место

News image

Заев во паника нудел и амнестија и укинување на СЈО, Мицкоски ја одбил!

Според партиски информации од СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ, Заев побара национална прошка, но и нудел преку...

Историја

News image

Циркуларно писмо на Министерството за народна просвета на Народна Република Бугарија за исправки во учебниците по истори

Ноември 1947 г. Изработката на новите учебниците по историја по 9.IX.1944 година беше извршена во п...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (14)

Иселувањето од прилепскиот крај на Ѓорѓија Џорџ Атанасоски...

Култура и туризам

News image

Македонски или Тројански даб симбол на вечноста

Македонскиот даб е ендемски вид со посебни карактеристики и преставува вистинско природно богатсво. ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (53)

Во Суса тој ја изрази оваа идеја со непогрешлива јасност и на симболичен начин за це...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.