Среда, 13 Декември 2017   
„Nec Hercules contra duos“ – „Ни Херкул (неможе) против двајца“

Почитта менува сечије однесување.

Настаните кои се развија досега ни покажаа јасно колку ние самите можеме да си напакостиме, мислејќи дека постапуваме правилно.

Одржување на мирот е основната цел на формацијата Обединети нации.

Бенефиот на земјите членки на ОН е унапредување на нивните ставови и разрешување на конфликтите без насилство додека меѓусебната соработка е симбол за глобален идентитет.

Вистинскиот национален лидер е самосвесен заради повисоко добро дека собирањето на продуктивните сили во националната држава е колосална и прогресивно историска задача.

Зрелиот човек со јасно заокружена историска физиономија нема потреба да се брани од други луѓе, не чувствува несигурност да комуницира и да ги користи најдобрите примероци, не се плаши од непознато и сака да учествува. Добар пријател е оној пријател кој има различни ставови од тебе бидејќи сфаќаш колку насушно ти е потребен за да го менуваш сопствениот хоризонт до крајна и целосна конструктивност.

Вистинскиот национален лидер суверено повикува на национално единство заради колективна безбедност и со тоа создава дела со кои ја задолжува не само македонската туку и европската историја.

Војната како резултат на конфликти, агресија и неразбирање меѓу народот носи пустош кој треба да биде инспирација да работиме соединето во прилог на мирот.

Демократски насочената политичка култура на основа на толеранцијата и прифаќање на спротивниот став носи позитивен резултат – единствена сила и обединување заради остварување на стртешките цели и реализација на највисоките државни интереси.

jasmina-gj
Јасмина Ѓорѓиевска

Скопје 11 декември 2017 година

 

На прво место

News image

Иванов е должен да го потпише указот само доколку Законот е донесен со 2/3 мнозинство

Што вели Уставот? - Иванов е должен да го потпише указот само доколку Законот е донесен со 2/3 мно...

Историја

News image

Срби, Грци и нивните пријатели тврдат дека ние, Македонците, сме разбојници

Познат под псевдонимите Вестителов, Г. Мајков, Георги Траjчев од Прилеп по Првата светска војна пишу...

Култура и туризам

News image

Во Мелбурн се одбележа Мумба фестивалот

Денот на работникот, 12 март во Мелбурн се одбележа со низа активности на неколкудневниот фестивал н...

Фељтон

News image

Александар Македонски (23)

Блискоста со кралот, што ја дознавме од делото на Калистен, изискувала посебно внима...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.