Среда, 03 Јануари 2018   
МАКЕДОНИЈА ПОСТОЕЛА ПОСТОИ И ЌЕ ПОСТОИ САКАЛ НЕКОЈ ИЛИ НЕ!

makedonska-nacija-logo
Македонска нација

Нашата мила и напатена МАКЕДОНИЈА во историјата поминала низ многу виулици и невремиња.

На територијата на Македонската земја поминале многу непријателски војски но никој неможел да ја покори МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, оставајќи ги своите коски на Македонската земја.

Непријателите на Македонија низ вековите на најразлични начини се обидувале да го покорат Македонскиот народ и со тоа да загосподарат со народот и земјата Македонска.Но Македонија одсекогаш имала чесни и храбри синови да ја бранат својата татковина и дедовина.

По распадот на Југословенската држава Македонскиот народ на рефередум излезе масовно и се определи за НЕЗАВИСНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.

Но непријателите на Македонија веднаш се јавија со непризнавање кој од нив на Македоската црква други пак на Македонскиот народ некој други него признаваат името Македонија.

Сепак МАКЕДОНИЈА опстојува безмалку три децении,членка е на ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ под уставното име РЕПУБЛИКА  МАКЕДОНИЈА и признаена под уставното име скоро од сите земји во светот.МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА-ОХРИДСКА АРХИ ЕПИСКОПИЈА опстојува вршејќи служба  во Храмовие и Манастирите на сопствен МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК.

Непријателите на нашата Македонија неможеќи да се помират со реалноста дека постоиме со сите карактеристики на една модерна држава  која гради модерно демократско општество со години наназад работат на разнебитување на нашата држава.

Нивните напори беа неуспешни до пред неколку години се додека не најдоа внатрешни подржувачи кој алчни за власт се уортачија со странски сили на моќта и извршија пуч,со тоа што не и дозволија на победничката потртија(ВМРО ДПМНЕ)ДА формира влада со победничката албанска партија (дуи)иако тие две партии требаше да формират влада не им беше дозволено од страна на тсранскиот фактор.

Со вршење на силен притисок однадвор вз државните структури на РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА на власт беа донесени партиите кои што ги изгубија изборите. Веднаш по доаѓањето на Марионетската влада на власт наместо правда и просперитет на својот народ и држава тие  својот мирољубив МАКЕДОНСКИ НАРОД го прогласија за теророристи и започнаа со приведување на невини луѓе а вистинските терористи ги ослободија.

А во суштина што е крајната цел на ваквото сценарио.Сценарото почнаа да го реализираат со штетниот договор со Бугарија за бришење на историјатаво интерес на Бугарија,Двојазичност на целата територија на Македонија и прогласување на Албанскиот за втор службен јазик,и за крај промена на името на државата а со тоа и идентитетот на народот во интерес на Грција.

Но на патот на ова сценарио застана ВМРО ДПМНЕ на чело со својот лидер НИКОЛА ГРУЕВСКИ како огромен непробоен бедем.

Неможејќи да се пробие тој бедем на надворешниот непријател и домашните предавници им требаше да формраат пета колона во редовите на ВМРО ДПМНЕ, а на крајот најдоа и некој ситни души и во ветераните.

После сиот овој притисок како морална одговорност лидерот НИКОЛА ГРУЕВСКИ си поднесе неотповиклива оставка со што беше инициран предвремен шенаесетти конгрес на ВМРО ДПМНЕ што се одржа на 23 декември во Валандово со единствен кандидат за лидер на партијата актуелниот генерален секретар господинот ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ кој со огромен број на гласови од приутните делегати беше изгласан за нов лидер на ВМРО ДПМНЕ.

Господине Претседателе МИЦКОВСКИ! Според бројот на гласови на присутните делегати вие несомнено ја имате подршката на целото членство на партијата вбројувајќи ги ветераните, унијата на жени и Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ во која што ја гледам светлата иднина на партијата.

Претседателе МИЦКОВСКИ, ви го честитам изборот за лидер на ВМРО ДПМНЕ и ви посакувам со успех да ја водите партијата до скорешна победа и враќање на власт на ВМРО ДПМНЕ.

МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА!  АМИН!

 

 

На прво место

News image

ДЕНЕШНИТЕ МАКЕДОНЦИ СЕ ПОТОМЦИ НА АЛЕКСАНДАР - ГРЦИТЕ СЕ ФАЛСИФИКАТ

ГЕРМАНСКИ ЕКСПЕРТ ТВРДИ ДЕНЕШНИТЕ МАКЕДОНЦИ СЕ ПОТОМЦИ НА АЛЕКСАНДАР - ГРЦИТЕ СЕ ФАЛСИФИКАТ ...

Историја

News image

МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ И КРАЛОТ ДЕМЕТРИЈ НА БРОНЗЕНИ ШТИТОВИ ОД „СТАРО БОНЧЕ“, КАЈ СЕЛОТО БОНЧЕ, ПРИЛЕПСКО

МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ И КРАЛОТ ДЕМЕТРИЈ НА БРОНЗЕНИ ШТИТОВИ ОД „СТАРО БОНЧЕ“, КАЈ СЕЛОТО БОНЧЕ, ПРИЛЕПС...

Култура и туризам

News image

ВРЕМЕ Е

Чедомир Б.Шопкиќ

Фељтон

News image

Александар Македонски (62)

ИЗГРАДБА НА БРОЈНИ ЗНАЧАЈНИ ХРАМОВИ ПОСВЕТЕНИ НА АНТИЧКОТО ВРЕМЕ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.