Среда, 14 Февруари 2018   
Повик до Македонците да го кренат својот глас!

svekrva-nova
Свекрва

Идентитетот е неотповиклив вкалкулиран печат за секој човек, се раѓаме со жигот на генезата, дајте го еднаш, да се видиме, да се преброиме. На народот веќе му е преку глава ова тргачење по истории, генези, по медиуми, по весници по енциклопедии.

Време е да ставиме крај околу мистеријата за потеклото, околу генезата со Александар Македонски, Античките Mакедонци, Библиска Македонија или Славјаните кои се нарекувале Македонци, или?

Дајте малку народски и логично да размислуваме, еве гласно резмислувам:

  1. Македонија е Библиска земја со Апостолска Црква,
  1. Античките Македонци се нашите предци по генеза, од Македон, Каран, Филип таткото на Александар Македонски, Светите Климент, Наум, Самоил, Гоце, Александров, Ченто.... Ние сме нивни наследници.
  1. Славјаните дошле од зад или пред карпатите (до ден денес не се докажа дека навистина дошле) на територијата каде живееле нашите предци, Македонци.
  1. Дошле и многу други освојувачи и си заминале, или се асимилирале.
  1. Македонците останале до ден денешен и ќе останат засекогаш на овие простори.
  1. Ние сме Македонци.

Потребно ни е како леб насушен обединување на големиот македонски дух и она што секој народ го одржува во целост, единството на битието....

Ме срдат и плуканиците по се што е македонско. ДОСТА Е!

АКО СМЕ ГЕОГРАФСКИ ПОДЕЛЕНИ, ИМАМЕ ЕДНО СОНЦЕ И ЕДНО СРЦЕ МАКЕДОНСКО, КАРАНОВО, ФИЛИПОВО, АЛЕКСАНДРОВО,...

Македонските политичари немаат право да одлучуваат дали ќе има, или нема да има референдум за името!

НИЕ, денешниве генерации, не го добивме името Македонија на референдум, за да одлучуваме за негова промена на референдум!

Време е да и ставиме крај на голготата околу името. Името Македонија ни е наследство од нашите претходни генерации!

Протест на 27 февруар во 18 часот пред Мисијата на Европската Унија до Собрание на Р. Македонија.

Масовнода ги подржиме најавените големи собири на Македонците во Скопје, Канбера, Сиднеј, Мелбурн и најавените дуги протести воАвстралија, Америка, Канада, Нов Зеланд и Европа под мотото-Ние сме Македонија.

 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ поднесува кривични пријави против Џафери, Ибраими и Костовски

ВМРО-ДПМНЕ поднесува кривични пријави против Џафери, Ибраими и Костовски, кои спротивно на Уставот...

Иселеници

News image

Забранетиот филм РУГАЊЕ СО ХРИСТОС се прикажува во Австралија

  Во Австралија пристигна режисерот и сценарист Јани...

Култура и туризам

Фељтон

News image

Александар Македонски (67)

ТРГОВСКИТЕ ПАТИШТА ЗА ВРЕМЕ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ И РИМСКАТА ИМПРИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.