Понеделник, 19 Февруари 2018   
Врз раскинатото македонско национално ткиво, од сите страни се зададоа мршојадци

straso angelovskiСтрашо Ангеловски

Почитувани пријатели,почитувани Македонци,

повеќе од три години,според вешто смислено сценарио,а со најподмолни методи и внатрешни и надворешни притисоци,се раскинува македонското национално ткиво и се черечи македонското патриотско тело,за да се инсталира антимакедонска влада која ќе ја затвори епизодата наречена НЕЗАВИСНА И САМОСТОЈНА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА.

Денес,кога е попотребно од кога било македонско национално единство за одбрана на татковината,врз раскинатото македонско национално ткиво и врз расчереченото патриотско тело,од сите страни се зададоа политички мршојадци,со цел да колвнат од ранетото патриотско месо. Некои од нив како дел од вешто смисленото сценарио,а некои од желба за ситно политичко профитерство.Па,оние кои помогнаа да се инсталира оваа антимакедонска власт,денес,колвајќи од расчереченото патриотско тело,формираат партии,пишуваат отворени писма,потпишуваат вакви или онакви петиции.

Притоа,ги злоупотребуваат најсветите чувства на македонските патриоти,кои загрижени за опстанокот на народот и државата,поддржуваат секаква иницијатива и тргнуваат по секој пат кој ветува спас за татковината.

Го пишувам ова,загрижен дека синдромот на месијанство само ги оневозможува обидите за македонско национално обединување,а со верба дека мојот народ со својата вродена мудрост,ќе ги препознае политичките мршојадци кои колваат во неговото срце.

Поинаку,Господ нека ни е на помош.

 

На прво место

News image

250.000 граѓани во Грција зборуваат македонски

Европска мрежа за малцински јазици: 250.000 граѓани во Грција зборуваат македонски ...

Историја

News image

МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ И КРАЛОТ ДЕМЕТРИЈ НА БРОНЗЕНИ ШТИТОВИ ОД „СТАРО БОНЧЕ“, КАЈ СЕЛОТО БОНЧЕ, ПРИЛЕПСКО

МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ И КРАЛОТ ДЕМЕТРИЈ НА БРОНЗЕНИ ШТИТОВИ ОД „СТАРО БОНЧЕ“, КАЈ СЕЛОТО БОНЧЕ, ПРИЛЕПС...

Култура и туризам

News image

ВРЕМЕ Е

Чедомир Б.Шопкиќ

Фељтон

News image

Александар Македонски (62)

ИЗГРАДБА НА БРОЈНИ ЗНАЧАЈНИ ХРАМОВИ ПОСВЕТЕНИ НА АНТИЧКОТО ВРЕМЕ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.