Среда, 07 Март 2018   
Кој тоа ја мрази и негира дијаспората?

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Протестите на Македонската дијаспора се од највитално и историски гледано во најважните судбоносни моменти на Македонија.

Без финансиската инекција од преку 2,5 милијарди евра годишно, економијата и стабилноста на националната валута не може да се замисли и опстане повеќе од 6 месеци.

Тоа што економијата е каква таква е поради политичкиот и стратешки партнер Америка со ЕУ. Колку години се таму откога ја растурија Југославија? Што направија и каква убавина донесоа? Дрога, сериски убиства, педофилија, геј заедници и демографски раселувања...

Кој тоа ја мрази и негира дијаспората?

Од секогаш тоа биле комунистите и нивните наследници СДСМ, заедно со комшиите душмани. Едно е заедничко во таа омраза, негирањето и плукањето на се што е Македонско и желбата на докажување преку јаничарење и вазалство.

Одамна кажувам, кој разбира ќе размисли, кој не - со среќа нека му е ... дека првите знаци и намери на пуштање отров против Македонија се случува во Австралија. Непријателот гледа и анализира и после тоа спроведува таму тоа што замислил.

Црковниот проблем во Австралија го следевте таму во Македонија со потсмев и мајтап па така да за таму беа шок изјавите на Наум, Пимен, Тимотеј но не за дијаспората.

НО НАЈМНОГУ БОЛИ кога некој се мајтапи со дијаспората а нема леб да јаде и сака преку крадење и лажење и со ѓаволските дневници од Бејли и Сорос да поживее некој ден и го боли увото што прави штета сам на себе, на фамилиите Македонски, иднината на Македонија и околината околу себе.

О МИЗЕРНИ КОМУЊАРИ, СЛЕДБЕНИЦИ НА ЃАВОЛОТ СОРОС И ВЛАДАТА ВО СЕНКА. До кога да ве учи дијаспората дека аир од НАТО и ЕУ едноставно нема? Се занесувате дека буџетот ќе го полнеле, работа, пари и просперитет ќе ви донеле, а не гледате како поминаа Ирак и Либија, пребогати со нафта, Авганистан и сите земји каде што стапнала нивна нога. Трева не расне, никаков живот, мизерија невидена.

Тие само ќе опљачкаат и душите ќе ви ги земат.

Дијаспората тоа го знае и гледа одблиску,секојдневно го доживува, па да си најглуп ќе видиш, ќе научиш и ќе донесеш заклучок. Но алчноста, мизеријата и желбата за брза и голема заработка кај антимакедонците комуњарски е заслепувачка и запрепастувачка до тој степен за Гинисова книга на рекорди.

ДИЈАСПОРАТА СЕКОГАШ ЌЕ СЕ ДОКАЖЕ И МНОГУ ЧУДА МОЖЕ ДА НАПРАВИ ЗА СВОЈАТА ЗЕМЈА МАКЕДОНИЈА, НЕОДАМНЕШНИТЕ ПРОТЕСТИ НЕ СЕ НИШТО. ЗАВИСИ КАКО ЌЕ ПОСАКАТЕ, ТАКА ЌЕ ДОБИВАТЕ. САМО НЕ БАРАЈТЕ ПОЕДИНЕЧНО ДА СЕ БОГАТИТЕ ДЕ, ТРЕБА МАКЕДОНИЈА ДА ОДИ НАПРЕД ЕКОНОМСКИ И БЕРИЌЕТНО. ЗА ПОЧЕТОК СОВЕТ - ЕВРОАЗИЈА И БЕГАЈТЕ ОД ЕВРОАТЛАНСКИ АСПИРАЦИИ.

 

 

На прво место

News image

ГОРАН АНГЕЛОВ СО ПОРАКА ДО ДРУГАРИТЕ: Браќа да се обединиме против трговците со човечки судбини

ГОРАН АНГЕЛОВ СО ПОРАКА ДО ДРУГАРИТЕ: Браќа да се обединиме против трговците со човечки судбин...

Историја

News image

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (18)

ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВИТЕ „СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ ВО ХАМИЛТОН ...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (1)

ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.