Среда, 11 Април 2018   
ЗОШТО ГРЦИТЕ БАРААТ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ!

igor-janev-3
Проф. Др.Игор Јанев

МАКЕДОНИЈА МОЖЕ И ДА ГИ ТУЖИ ООН ПРЕД МЕЃУНАРОДНИОТ СУД ВО ХАГ ЗА КРШЕЊЕ ЧЛЕН 83 ОД КОНВЕНЦИЈАТА ЗА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА ДРЖАВИ ВО НИВНИТЕ ОДНОСИ СО МЕЃУНАРОДНИТЕТ ОРГАНИЗАЦИИ ОД УНИВЕРЗАЛЕН КАРАТЕР.

ИМЕНО ВРЗ ОСНОВА ДА Е ООН СТРАНА ШТО ГО РАТИФИКУВА ОВОЈ ДОГОВОР И ПРАВНО ЛИЦЕ, КАКО И РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, А СО ОБВРСКА ДА НЕ ВРШИ ДИСКРИМИНУРАЊЕ ВО ЧЛЕНСТВОТО, ООН КРШИ ОВАА КОНВЕНЦИЈА ОД ФАКТОТ ШТО И САМАТА ПОВЕЛБА НА ООН Е ПРАВЕН ДОГОВОР, ВО КОЈ ООН И МАКЕДОНИЈА СЕ РАМНОПРАВНИ ДОГОВРНИ РАМНОПРАВНИ СТРАНИ ДОГВОРНИЧКИ.

СЕ РАБОТИ ЗА ОДНОС МЕЃУ ДВА МЕЃУНАРОДНО ПРАВНА ЛИЦА: ООН И РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.

СО ДИСКРИМИНАЦИЈА ВО ОДНОС  НА ПРАВНИОТ ИДЕНТИТЕТ, КАКО ЕЛЕМЕНТОТ ОД СУБЈЕКТИВИТЕТОТ, ООН ЈА КРШИ КОНВЕНЦИЈАТА.

ВИДИ ЧЛЕН 83. од: Vienna Convention on the Representation of States in their Relations with International Organizations of a Universal Character 1975:

„In the application of the provisions of the present Convention no discrimination shall be made as between States.”

Види и член 105 од Повлебата на ООН и Советодавното мислње на Маѓународниот суд од 1949. каде се утврдува дека ООН е меѓинародно правно лице, кое може да се тужи како правно одговорен субјект.

Види и ООН Convention on the Privileges and Immunities of the United Nations of 1946.

Со пресудата во Хаг јасно е докажано дека не постоји иредентизам и дека нема мешање од страна на Македонија односно дека проблемот не е безбедносен!

Не им е деволна само спогодба за името! ЗОШТО?

Со пресудата во Хаг јасно е докажано дека не постои иредентизам и дека нема мешање од страна на Македонија односно дека проблемот не е безбедносен! Со оваа пресуда сите Грчки наводи паѓаат во вода! Рез. 817 според судската пресуда е несоодветна. Заклучок: Не се меша Македонија во внатрешните работи на Грција, туку обратно! Грција са барање на промена на Уставот и со дискриминаторска спогодба за идентитетот СЕ МЕША во Внатрешните и НАДЕВОРЕШНИТЕ работи на Македонија, активно загрозувајќи ВИТАЛНИТЕ права и интереси на Република Македонија!

ЗОШТО ГРЦИТЕ  БАРААТ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ!

(не им е деволна само  спогодба за името! ЗОШТО?)

Со мегународен договор не може да се креира ДРЖАВНОТО ИМЕ, туку само трајната (Нелегална) референца, а таквата творба не е ДРЖАВНОТО ИМЕ!,  ПА ЗАТОА БАРААТ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ!

Името не се креира со спогодбата, бидејки  таа подразбира дека постоел СПОР, а споровите за името не посотојат, па и ваквите договори не се валидни!

Затоа бараат промена на Уставот! (Исто како што порано 1995 не измамиа за ЗНАМЕТО, кога сами го сменивме ЗНАМЕТО!

А промена на Уставот сега нема да помине! Сигурно не во парламентот (81 глас!), а не и кај Претседателот!

 

 

На прво место

News image

ГОРАН АНГЕЛОВ СО ПОРАКА ДО ДРУГАРИТЕ: Браќа да се обединиме против трговците со човечки судбини

ГОРАН АНГЕЛОВ СО ПОРАКА ДО ДРУГАРИТЕ: Браќа да се обединиме против трговците со човечки судбин...

Историја

News image

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (18)

ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВИТЕ „СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ ВО ХАМИЛТОН ...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (1)

ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.