Среда, 09 Мај 2018   
Зошто Македонците бегале и се уште бегаат од Македонија?

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Од мое лично искуство како Македонец избеган од Македонија уште пред 32 години, може сигурно со гаранција да докторирам на оваа тема како и сите други кои му ја киднаа од таму последниве десетици години. 

Наједноставна причина се комуњарите.

Нивното арогантно однесување да трошат за јадење и пиење како да е последен ден на светот од државни пари, никако од свој џеб е убивачка во поим иако изгледа наивно и безопасно.

Во име на оваа аномалија и парадокс, за нив не постои име, идентитет, национални и државни интереси, правда, чесност и што е најважно напредок на земјата каде се родени. 

Кога бегав(ме) со големо олеснување велевме што подалеку од овде. Во име на мегаломански идеи да станат феудалци неколкумина изроди, дозволуваа и се уште дозволуваат племиња неписмени асимилаторски настроени да превземаат контрола полека кон исконско Македонско тло. 

Кога ќе ја додамеме и економијата како мотив повеќе која се сведувала тогаш, денес па и во иднина на она "баш ми е гајле" па и да пропадне цел свет од која поединецот не гледа никаква корист и иднина ако не за себе бар за земјата, која е логиката да останеш и живееш во Македонија?

Кога тука ќе ги додамеме американската ѓаволска елита со наметнување на окупација, асимилација и уништување на Македонија како света античка и библијска земја, мозаикот се склопува и одговорот е тука. 

Зошто Македонците бегале и ќе бегаат, сигурен сум дека и Вие знаете и имате можеби и подобри одговори.

 

 

На прво место

News image

Термините „Македонци“ и „Македонија“ му ги отстапивме на нашиот најголем угнетувач

Обликувај ги, освои ги, искорени ги – Културниот геноцид на Македонците

Историја

News image

Македонија не им припаѓа на соседите, таа им припаѓа на Македонците!

„Ние се обрнуваме до сите Македонци, без разлика на вера и раса, и ги колнеме да ги заборават своите...

Иселеници

News image

Маноил (Мане) Јаковлески – чувар на македонската вистина

Името и делото на Маноил (Мане) Јаковлески е особено позна...

Култура и туризам

News image

Во непосредна близина на Неготино врз темели на постара црква изграден е манастирот Св. Ѓорѓи

Во непосредна близина на Неготино источно од градот врз темели на постара црква изграден е манастиро...

Фељтон

News image

Александар Македонски (40)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите и во наредните продолженија ќе се обидеме...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.