Среда, 16 Мај 2018   
Веднаш да се стави КРАЈ на срамните преговори за името

igor-janev-3
Проф. Др.Игор Јанев

Фрчко и Геро се делумно во право, ERGA OMNES, во најопшто смисла се применува само за МЕЃУНАРОДНА УПОТРЕБА, но кога се работи за државното име, по дефиниција на ИМЕТО (државно), Грците се во право СЕ ПРИМЕНУВА И ВНАТРЕ!

Државното име е ОСНОВЕН елемент и на меѓународен, но и на ВНАТРЕШЕН субјективитет на државата, и затоа природно е дека ERGA OMNES би требало да се примени и на ВНАТРЕШЕН поредок.

Но, од овде (ОЧИГЛЕДНО НЕЛЕГАЛНА СИТУАЦИЈА) гледаме дека Резолуцијата 817 на Советот за безбедност е НЕЛЕГАЛНА! Бидејќи, ИДЕНТИТЕТ не може од НАДВОР да се промени!!

Исто така е НЕЛЕГАЛНА и резолуцијата 47/225 со која ПОД референцата се примаме во ООН!

Веднаш да се стави КРАЈ на срамните преговори за името!

Постои решение за името со признавањето на Република на Македонија во Генералното собрание на ООН!

Не признаваат 134 држави членки на ООН! Со 19 држави засега немаме дипломатски односи, а кога и со нив ке ги воспоставиме ке имаме над 150 држави во ООН кои не признаваат под уставното име.

Нема потреба од компромис!

Треба само да го продолжиме членството во ОН преку Генералното собрание на ООН со уставното име Република Македонија!

Со излегување од рамката на рез. 817, и од рамката на Времената Спогодба, Грција веќе изврши дерогирање на овие документи. Целата меѓународна правна наука покажа дека Постои решение со признавањето на Република на Македонија во Генералното собрание на ООН!

Од почеток на проблемот со името во ООН 1993., политички тела на ООН не разбрале дека не се работи само за „државно име", туку се работи и за националниот идентитет, негирање на секој елемент на нашата нација, јазикот и култура.

Сега се бара да потпишеме во спогодбата / компромис со Грција дека: НЕ СМЕ МАКЕДОНЦИ и ДЕКА НАШАТА НАЦИЈА НЕПОСТОИ!

Ова димензија на ИМЕТО никогаш не беше објаснета во ООН и државите членки на ООН не се свесни дека со проблематизирање на ИМЕТО се доведува во прашање националниот идентитет и култура на цел еден народ!

Никаква Резолуција на Советот за Безбедност или на Генералнo собрание на ООН не може да инсталира механзам за БРИШЕЊЕ на ИДЕНТИТЕТОТ на еден народ и една држава!

 

На прво место

News image

Термините „Македонци“ и „Македонија“ му ги отстапивме на нашиот најголем угнетувач

Обликувај ги, освои ги, искорени ги – Културниот геноцид на Македонците

Историја

News image

Македонија не им припаѓа на соседите, таа им припаѓа на Македонците!

„Ние се обрнуваме до сите Македонци, без разлика на вера и раса, и ги колнеме да ги заборават своите...

Иселеници

News image

Маноил (Мане) Јаковлески – чувар на македонската вистина

Името и делото на Маноил (Мане) Јаковлески е особено позна...

Култура и туризам

News image

Во непосредна близина на Неготино врз темели на постара црква изграден е манастирот Св. Ѓорѓи

Во непосредна близина на Неготино источно од градот врз темели на постара црква изграден е манастиро...

Фељтон

News image

Александар Македонски (40)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите и во наредните продолженија ќе се обидеме...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.