Среда, 20 Јуни 2018   
Заев го уништи сонот на генерации Македонци

makedonska-nacija-logo
Македонска нација

Со еден потпис Заев го уништи сонот на генерации Македонци, кои под знамето на МРО гинеа за создавање на независна и слободна држава на македонскиот народ. Тој со еден потпис ги сосече корените на Македонецот, кои потекнуваат од древнина.

Без добиен мандат од народот, Зоран Заев, потпиша со Алексис Ципрас, т.н. „историски договор“ на пристаништето на Нивици, од грчката страна на Преспа, со кој Македонија се согласува да се преименува во Република Северна Македонија за севкупна употреба. Со овој чин, со кој се загрозуваат државните и националните интереси на македонскиот народ, чиј идентитет е доведен во прашање, актуелниот македонски премиер Заев ја прекрши заклетвата дека ќе го почитува Уставот и законите на Република Македонија.

Зораз Заев кој како лидер на СДСМ пред избори ветуваше дека додека дише нема да го промени Уставното име, сега потпиша капитулација. Со тоа тој го покажа своето вистинско лице на инсталиран квислинг, лицемер и профитер, кој за лични и туѓи интереси ја продаде сосптвената земја и народ. Она што досега ниту еден македонски политичар не се осудил да го направи, тој го стави потписот за промена на името со таква леснотија, како да потпишал некој договор за своја фирма и за тоа на сметката во Кипар да му легнале повеќе милјарди долари!!!

Невиден срам и огромна штета за македонскиот народ. Со овој потпис Заев се откажа од македонскиот идентитет и историја. Оттука, сосема логично е хунтата на Заев да ја забрани во иднина цела македонска историја како ерес и делата на македонските историчари ќе ги запали како во најцрните денови на црковната инквизиција. Затоа, пред да се случи тоа, пред да забранат и да прогласат за ерес се што е македонско, уште еднаш да се потсетитиме зошто се сака да се избрише македонското име.

Така на пример, Антон Драндар од Велес во 1900 година, за да ја запознае европската јавност со македонското прашање, во текстот „По повод едно движење во Македонија“ ќе напише:

„Ако се фрли еден ретроспективен поглед врз историјата на Македонија се` до најдалечните древни времиња, човек останува вчудовиден од големата улога што оваа мала земја, класична земја раг ехсellеnсе, ја играла во светот. ...Од самиoт почеток на историјата, ја гледаме Македонија на чело на нациите. Нејзината репутација е универзална; нејзината слава се шири на четирите страни на светот... Александар Велики, чијашто слава е епска, ги става под своја моќ најголемите царства. Но неговата војска не сее терор, страв и уништување кај варварските народи; напротив, тој им ги донесува светлините и добродетите на цивилизацијата...

Следејќи го текот на историјата, гледаме како со ист сјај свети ѕвездата на Македонија. Таа ја игра главната улога во преродбата на славјанското племе. Така, двајцата браќа издигнати до апостоли, Кирил и Методиј, предмет на сеопшто восхитување на славјанскиот свет, се Македонци, па поради самото постоење на овие двајца апостоли, оваа мала земја станува лулка на славјанското племе на кое му дава своја религија и своја уметност...“

Од ова гледаме дека македонската ѕвезда е премногу сјајна и дека сеуште ги затемнува новите ѕвезди што се појавуваат на небото. Затоа, Зоран Заев треба да ја земе судбината на македонскиот народ и во нивно име да одлучува. Тој треба со овој потпис да ја угаси оваа препознатливата ѕвезда на Македонија. Но, Македонецот не може и не сака некој од адот да дојде и да им го одземе она што вековно е нивно. Тие отсекогаш сакале да бидат господари на сопствената судбина.

Некој очигледно заборавил, дури и оние дојдени од Европа и светот кои саркастично се смееја додека гледаа како проклетата рака на предавникот ја потшуваше капитулацијата на Македонија во Преспа, дека непочитувањето на вољата на народот ќе го предизвика неговиот револт.

 

На прво место

News image

ГОРАН АНГЕЛОВ СО ПОРАКА ДО ДРУГАРИТЕ: Браќа да се обединиме против трговците со човечки судбини

ГОРАН АНГЕЛОВ СО ПОРАКА ДО ДРУГАРИТЕ: Браќа да се обединиме против трговците со човечки судбин...

Историја

News image

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (18)

ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВИТЕ „СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ ВО ХАМИЛТОН ...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (1)

ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.