Среда, 20 Јуни 2018   
За помали нешта избувнуваат сенародни протести, сеопшта граѓанска непослушност и тотално блокирање
КОЛУМНА НА ОТЕЦ ИВИЦА ТОДОРОВ: Казнениот експериментален протекторат со работно име „Република Северна Македонија“ во акција

КОЛУМНА НА ОТЕЦ ИВИЦА ТОДОРОВ

Казнениот експериментален протекторат со работно име „Република Северна Македонија“ во акција

Бев директен сведок!

Да, завчера, 17. 06. 2018, пред Собранието на РМ имаше тензија, имаше и попуштени нерви! Имаше и ОГРОМНО незадоволство од начинот како се дојде до капитуланскиот договор Заев – Ципрас, а особено имаше незадоволство од понижувачката содржина на самиот договорот и огромниот број на казнени одредби против македонскиот народ и држава!

Луѓе!
Па завчера Македонците и Република Македонија доживеаа такво понижување и КРШЕЊЕ НА ДОСТОИНСТВОТО што не може да се изрази ниту со зборови ниту со бројки.
Па, кај други народи и во други држави за помали нешта избувнуваат сенародни протести, сеопшта граѓанска непослушност и тотално блокирање на државата!

Да, вчера имаше тензија, имаше и провокација кон полицијата од поединци, но од ПОЕДИНЦИ со попуштени нерви или со проблематична мотивација! Времето ќе покаже!
Но 99, 9% од учесниците на протестот, навистина, беа нервозни и незадоволни, но МИРНИ! Својата нервоза и незадоволство ја олеснуваа со своите пријатели и познаници со разговор, со песна, со болен крик силно извикан и се така до моментот кога специјалната полиција започна без никакво претходно предупредување, без никаква сериозна причина да фрла солзавец и шок бомби помеѓу насобраниот народ. А тој народ во најголем процент беше составен од повозрани луѓе, од родители со деца, од домаќини луѓе, од јавни личности, професори, политичари…
И не само што брутално и со употреба на преголема сила го разбија протесниот собир, туку тргнаа кон луѓето кои бегаа кон Градскиот трговски центар за малку воздух, тргнаа како „ловци по плен“, тргнаа непрестано фрлајќи солзавец и шок бомби без да внимаваат каде истите ќе паднат! Во тој „лов по плен“ настрадаа и луѓе кои онака случајно се најдоа во Жена парк или ГТЦ!

Бев директен сведок на овој ужасен и срамен терор! Медиумите можат, вака или онака да пренесуваат, но, кога со свои очи ќе видиш, е тука нема место за манипулација и пропаганда. Беше СРАМНО, но и ОТРЕЗНУВАЧКО!
Сите Македонци, како во државата, така и во туѓина, сите одговорни граѓани на РМ, сите луѓе со добра волја нека видат на што е подготвена предавничката влада на КАЗНЕНО ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИОТ ПРОТЕКТОРАТ со работно име „Република Северна Македонија“!

Да, многу често од љубов и грижа знам да го критикувам својот народ, но вчера мојот МАКЕДОНСКИ НАРОД ми влеа сила и надеж дека не е со СКРШЕНА КИЧМА. Има тој и сила и ДОСТИНСТВО во себе!

Нема да допуштиме повеќе некој да не омаловажува, обезвреднува, разделува, понижува, лаже и уништува!
Нема да допуштиме на кормилото на нашата татковина да доаѓаат повеќе политички профитери, искомлексирани личности, манипуланти, криминалци, ПРЕДАВНИЦИ…
ВЧЕРА МАКЕДОНИЈА ДОКАЖА ДЕКА МОЖЕ, А И МОРА ДА СЕ БОРИ ЗА СЕБЕ!

Бог, ОНОЈ кој ја има полнотата на моќта, да благослови и нашиот македонски народ, но и народите на нашите соседни држави да разберат дека ние МОРА да живееме ЗАЕДНО, но со ВЗАЕМНА ПОЧИТ и РАЗБИРАЊЕ! Мора така, зашто нема друг начин! ИЛИ ќе бидеме со Бога или Злиот, преку своите слуги, ќе не земе под свое за тотално да не уништи и понижи!

Ваш во Христа и во љубовта кон Македонија и Балканското единство – презвитер Ивица Тодоров

https://denesen.mk/kolumna-na-otec-ivica-todorov-kazneniot-eksperimentalen-protektorat-so-rabotno-ime-republika-severna-makedonija-vo-akcija/

 

На прво место

News image

ГОРАН АНГЕЛОВ СО ПОРАКА ДО ДРУГАРИТЕ: Браќа да се обединиме против трговците со човечки судбини

ГОРАН АНГЕЛОВ СО ПОРАКА ДО ДРУГАРИТЕ: Браќа да се обединиме против трговците со човечки судбин...

Историја

News image

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (18)

ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВИТЕ „СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ ВО ХАМИЛТОН ...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (1)

ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.