Вторник, 03 Јули 2018   
Кривичното гонење за делово САБОТАЖА застаруе за 20 години

1900344 686546614744013 3344629297970735298 oДимитар Апасиев

Во 2008, ЈП Службен весник на Република Македонија ја издаде книгата на група професори и студенти на Правниот факултет „Јустинијан Први“ од Скопје која се однесуваше на спорот за името...

Деновиве слушам како ВД Директорот на ова јавно претпријатие, дал изјава дека тој немало да ги кочи „прогресивните токови во државата“ - па ако му ги пуштел Талат - ќе ги објавел и шверцуваниот Закон за двојазичност, и противуставно ратификуваниот Закон за „Преспанскиот договор“ - без потпис и печат на Претседателот на РМ!?

Јак фраер малиов. Нема шо.

И одма ми текнуе дека и потрчковците на Грујо, коа беше у пикот на властодржието, вака се курчеа у маало дека не ги фаќа закон - па сега се влечат по судови и бараат да се спогодуваат со СЈО.

Не го знам лично дечково, али ај некој ако го знае нека го потсети прогресивниов вршител на должноста директор - дека у чл 315 од Кривичниот законик пишуе:
„Тој што во вршењето на својата работна обврска, со намера да го загрози уставниот поредок на Република Македонија - на прикриен, подмолен или друг начин ќе предизвика значителна штета за државен орган, установа или правно лице во кое работи или за друг државен орган, установа или правно лице - ќе се казни со затвор најмалку три години“.

p.s. И уше нешто - нека му потспомне дека кривичното гонење за делово САБОТАЖА застаруе за 20 години.

 

На прво место

News image

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.