Среда, 11 Јули 2018   
Грците го прекрстија Никола Тесла во Николаос Тесалос

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Александар Македонски го направија грк, ама никаков споменик нема во Атина. 

Кирил и Методи ги направија грци ... арно ама, не ги слават и спомнуваат. 

Василиј цар божемски Византиски ... и тој “да ти бил грк“ и се разбира не го слават. 

Григор Прличев кој бил грчки стипендист, го направија грк и него ни под разно не го слават.

nikola-tesla-1

Ова со Никола Тесла ги помина сите граници.

Замислете, Никола Тесла “да ти бил грк“, оној генијалец над сите генијалци и тоа дури сега го “откриваат“. Ете што направи Заев, едноставно им даде поголема сила на грците за присвојување. 

nikola-tesla-2

Никола Тесла во Македонска народна носија снимен во својата младост некаде околу 1880 година. Најверојатно се работи за мијачка носија. Од каде му е Македонска народна носија ако не е македонец?

Знаат грците т.е. некој им укажа дека Тесла е чист македонски збор, а кај србите и хрватите има само чекиќ. Видоа слики со него во кој гордо нашиот Никола Тесла по потекло од Велес, како носи мијачка облека и како со Михајло Пупин си разговараа и се допишуваа на Македонски јазик, па запнаа поради тоталното право на употреба на зборот Македонија што им го даде Заев, да го направат и грк. Сега е проблем како бугарите заспаа па кога и тие ќе се пробудат, гледајте си сеир. Ќе го направат Тесла дека е татар од Татаристан. 

Тесла беше даден на некоја православна попска фамилија да го израснат, поради сиромаштијата преголема во велешката фамилија Тесличкови. Правосланиот поп работеше во српска црква и служеше во Хрватска, па затоа и србите и хрватите се испотепаа да докажат дека е нивни човек. Е сега и грците влегоа во игра.

Ако,ако ... Македонија е дарежлива преку Заев, дава се и сешто за пусти пари, се разбира, во на Заев џебот.  

Прашање е само кога Господ ќе ја прекине ова лакрдија? Луѓето станаа се и сешто, само Македонци не.

Подоле од ова дереџе не сме дошле и стануваме предмет на исмејување поради една црпка муртинска.

РАЗБУДИ СЕ МАКЕДОНСКИ НАРОДЕ И ПОЧНИ ЕДНАШ ДА СУДИШ!!!

 

 

На прво место

News image

ЗАСЛУГИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Иванов ги одликуваште македонистите, Ошлис, Фридман и Крамер

ЗАСЛУГИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Иванов ги одликуваште македонистите, Ошлис, Фридман и Крамер

Историја

News image

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од 22 август 1919 г.

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од...

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (17)

  ВОСТОЛИЧУВАЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ Г. КИРИЛ НА АМЕРИКАН...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (14)

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЖИВЕЕЊЕТО И ОБЛЕКУВАЊЕТО НА ЕСМА – II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (75)

ИМЕТО И ДЕЛОТО НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ РАШИРЕНО ОД АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА ДО ИНДИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.