Среда, 18 Јули 2018   
ВРЕМЕ Е ДА РАЗБЕРЕ ЦЕЛИОТ СВЕЕТ ДЕКА ВО МАКЕДОНИЈА ЖИВЕЕ МАКЕДОНСКИ НАРОД

kiro-kiproskiКИРО КИПРОСКИ

ДА РАЗБЕРЕ ЦЕЛИОТ СВЕТ

Во овие бурни и матни времиња, кога се распродаваат македонските државни интереси, кога не убедуваат дека со договорот потпишан во Преспа се зацврстувал маскедонскиот идентитет. Како на МАНУ, МРТВ, МОБ и други државни културни и други институции им се брише идентитетот и ќе се преименуваат...

Сметам дека овие неколку реченици на Крсте Петков Мисирков добро ќе им дојде за освестување на политичарите кои Македонија ја донесоа до работ на бездната, а македонскиот народ да го освестат.

Мисирков запишал:

ВРЕМЕ Е ДА РАЗБЕРЕ ЦЕЛИОТ СВЕЕТ ДЕКА ВО МАКЕДОНИЈА ЖИВЕЕ МАКЕДОНСКИ НАРОД, А НЕ СРПСКИ, НИ БУГАРСКИ, НИТУ ПАК ГРЧКИ, ДЕКА ТОЈ НАРОД СИ ИМА СВОЈА ИСТОРИЈА, СВОИ НАЦИОНАЛНИ ДОСТОИНСТВА, СВОИ КРУПНИ ИСТОРИСКИ ЗАСЛУГИ ВО КУЛТУРНАТА ИСТОРИЈА НА СЛОВЕНСТВОТО...

МАКЕДОНИЈА Е ЗЕМЈА СО СТРА СЛОВЕНСКА КУЛТУРА И НИКОЈ НЕМА ДА УСПЕЕ ДА ЈА ИСКОРЕНИ ТАА СТАРА СЛОВЕНСКА КУЛТУРА И НА ПУСТИНАТА ДА ГИ УТВРДИ СВОИТЕ ИНТЕРЕСИ.

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГИ ПРЕЖИВЕЕ СИТЕ НЕСРЕЌИ, ЗОШТО НЕ СЕ ИЗГИНАТИ УШТЕ ГИГАНТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА.

ЛИКОВИТЕ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈА, НА СВЕТИТЕ КЛИМЕНТ И НАУМ ОХРИДСКИ ИМ СЛУЖАТ КАКО ПОРАКА НА СИНОВИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ДЕКА ЌЕ НАСТАПИ И ЗА МАКЕДОНИЈА СВЕТЛА ИДНИНА, КОГА ТАА ОБАЕДИНЕТА И ОСЛОБОДЕНА ЌЕ СТАПИ КАКО РАМНОПРАВЕН ЧЛЕН НА СЕМЕЈСТВОТО НА БАЛКАНСКИТЕ НАРОДИ.

 

На прво место

News image

ЗАСЛУГИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Иванов ги одликуваште македонистите, Ошлис, Фридман и Крамер

ЗАСЛУГИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Иванов ги одликуваште македонистите, Ошлис, Фридман и Крамер

Историја

News image

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од 22 август 1919 г.

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од...

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (17)

  ВОСТОЛИЧУВАЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ Г. КИРИЛ НА АМЕРИКАН...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (14)

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЖИВЕЕЊЕТО И ОБЛЕКУВАЊЕТО НА ЕСМА – II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (75)

ИМЕТО И ДЕЛОТО НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ РАШИРЕНО ОД АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА ДО ИНДИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.