Петок, 03 Август 2018   
Костов: Многу сме! Можете ли сите да не уапсите?
alt

Костов: Многу сме! Можете ли сите да не уапсите?

Почитувани граѓани на Република Македонија, Хунтата на власт во Македонија повторно ги апси комитите. Единствена нивна вина е што заедно со останатите навивачки групи, македонските патриотски здруженија, граѓаните од сите градови на Македонија припадниците на македонските заедници во светот присуствуваа на величенствената прослава за Илинден и изразија несогласување со политиките на Зоран Заев и неговата Влада во врска со промена на името Македонија, откажување од македонскиот идентитет и предавање на македонската историја во рацете на Бугарија и Грција. Тие и сите ние останати кои сме истомисленици со нив по тие прашања имаме право на несогласување, одбивање на срамната понуда за референдум со која треба да го промениме името Македонија и да го прифатиме срамниот договор со Грција.

Имаме право на јавен протест и отпор. Знаеме дека тоа не и се бендисува на владеачката Хунта на Заев. Но и нам не ни се бендисува како тие го срамотат македонскиот народ и како сурово ја обезличуваат Македонија. Нашиот пркос ќе биде уште поголем, а отпорот жесток и ќе трае додека не си го одбраниме името, идентитетот и историјата. А Хунтата нека се замисли.

Затвора уметници патриоти, притвора, прогонува и обвинува пратеници и припадници на македонските патриотски здруженија. Сега тоа го прави и со припадниците на навивачките групи, особено припадниците на Комитите. Слепа е и со помрачен ум, и не може да види и да свати, дека таа го созадава отпорот. И за крај. И јас бев на Мечкин Камен, гордо веев знаме за 4от Илинден и истакнував пароли “Македонија, една, единствена и вечна” и “Сме биле, сме и ќе останеме Македонци”.

И јас негодував и свирев против Делегацијата на Владата на Заев, а особено против Љубе Бошковски, неговото провоцирање при доаѓањето, за време на читањето на говорот на Претседателот Иванов и срамното предвремено напуштање на собирот. Не сме малоумни. Тие ја испровоцираа состојбата на револт, негодување и викање уааа. Престанете да ги заокружувате младите деца- навивачи од прославата и дојдете да не апсите нас возрасните. Ама да знаете многу сме.

Сотир Костов

 

На прво место

News image

ЗАСЛУГИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Иванов ги одликуваште македонистите, Ошлис, Фридман и Крамер

ЗАСЛУГИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Иванов ги одликуваште македонистите, Ошлис, Фридман и Крамер

Историја

News image

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од 22 август 1919 г.

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од...

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (17)

  ВОСТОЛИЧУВАЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ Г. КИРИЛ НА АМЕРИКАН...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (14)

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЖИВЕЕЊЕТО И ОБЛЕКУВАЊЕТО НА ЕСМА – II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (75)

ИМЕТО И ДЕЛОТО НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ РАШИРЕНО ОД АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА ДО ИНДИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.