Сабота, 15 Септември 2018   
РЕКУ МЕТОД на ПРЕГОВОРИ или “РАЗГОВОРИ” само се понижуваме

janevПроф.Др.Игор Јанев

ВМРО мора да ја прифати тезата дека со преговорите за ИМЕТО, без разлика на форматот и содржината НЕ МОЖЕ да се постигне никаков валиден Договор за ИМЕТО со друга држава!

Аргументите на ВМРО дека :

1. НИЕ од ВМРО би постигнале ПОДОБАР Договор!, или пример

2.НИЕ од ВМРО не би допуштиле erga omnes или идентитетските промени!,

НЕ СЕ СЕРИОЗНИ АРГУМЕНТИ!

НЕ се воопшто АРГУМЕНТИ!

ПРЕКУ МЕТОД на ПРЕГОВОРИ или “РАЗГОВОРИ” само се понижуваме и покажуваме дека НЕ ЗНАЕМЕ за факт дека во ООН сме примени под дополнителните НЕЛЕГАЛНИ приемни Услови односно дека ние НЕ ЗНАЕМЕ оти проблематизирање на сопственото ИМЕ како државно-правен идентитет е НЕЛЕГАЛНО! НЕ е НИТУ МОРАЛНО! За овие категории не се разговара или преговара!

“РАЗГОВОРИ” за државно-правен идентитет се по дефиниција ПРЕГОВОРИ за НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИТЕТ и никогаш таквите НЕ ДОНЕСУВААТ РЕШЕНИЕ КОЕ Е ДОСТОИНСТВЕНО!

Имено, во еден таков „спор” или тн. „разлика” се ПРОБЛЕМАТИЗИРА како правило НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИТЕТ, а овој е кај суверените држави ius cogens ЗАШТИТЕН!

Киро Глигоров во 1994 не беше свесен дека со рез. 817. на СБ на ООН започнува ИДЕНТИТЕТСКИ ГЕНОЦИД! Проблемот е во рез. 817 , 845 на СБ, и 47-225 на -ГС на ООН, те. УЛТРА ВИРЕС акти.

ВМРО треба да знае дека ПРЕГОВОРИ за НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИТЕТ немаат решение.

ПРЕГОВОРИ за државно-правен идентитет, по дефиниција ИМЕТО исто така немаат решение.Затоа, НЕ СЕ СЕРИОЗНИ АРГУМЕНТИ од типот НИЕ од ВМРО би постигнале ПОДОБАР Договор, бидејќи со оној кои не ти го признава НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИТЕТ или ДРЖАВНО/ПРАВНИОТ ИДЕНТИТЕТ не се прави, НИТУ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ ДОГОВОР ИЛИ СПОГОДБА ЗА ИДЕНТИТЕТ!

Ова е JUS COGENS!

 

На прво место

News image

Неизбежноста на #2та Глобална Опција на Русија и Кина на Балканот и во Македонија

Неизбежноста на #2та Глобална Опција на Русија и Кина на Балканот и во Македонија

Историја

News image

Привремена влада на Македонија – Единство создадена 1880 г.

Привремената влада на Македонија - Единство е политичка институција на народот во Македонија. Владат...

Иселеници

News image

ВОЛИНЦИ ЈА ОДРЖАА ХУМАНИТАРНАТА ВЕЧЕР

Во саботата, на 10-ти ноември, во прекрасните простории од...

Култура и туризам

News image

ИМПРЕСИВНИ ЦРТЕЖИ НА КАРПАТА „ЦРВЕНИЦА“ КАЈ СЕЛОТО ЛОПАТИЦА, ПРИЛЕПСКО

На околу 1 км западно од селото Лопатица, Прилепско, во подножјето на Селечка Планина, јужно од врво...

Фељтон

News image

Александар Македонски (58)

Во наредните продолженија ќе се обидеме преку порталот „Македонска нација“ да го п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.