Среда, 10 Октомври 2018   
Тие би биле задоволни и ако на гласањето излезеше и САМО ЕДЕН гласач

macedonian-referendum

Владимир Павлески

Многу е чудно како владејачката гарнитура го прогласува референдумот за успешен, а не е постигнат законскиот цензус од 50% плус еден гласач. Настрана што тие сами ги броеле гласовите ЗА и Против, како и фактот дека инфлагранти се фатени со полнење на гласачките кутии со “Македонскиот автобус“.

Ако тие се задоволни со 610-те илјади излезени гласачи, прашање е дали таа бројка е цензусот што тие сами си го определуваат.

Прашањето може да се постави и поинаку: дали нивниот цензус можеше да биде и понизок, на пример, 500.000 гласови, 400.000 гласови, 300.000 гласови и така по ред, до теоретски ЕДЕН ГЛАС. Значи, тие би биле задоволни и ако на гласањето излезеше и САМО ЕДЕН гласач. Ова треба да им се објасни.

Но, има едно НО: при нивниот став дека требало да се бројат само тие што излегле на гласање, но не и тие што не излегле, треба да се има предвид дека при кампањата, една јака политичка партија, а денес гледаме дека тоа била коалиција на повеќе партии, како и голем дел интелектуалци, но и невладини организации, повикувале на БОЈКОТ.

Тоа значи дека граѓаните се определиле за ставот за бојкот и не излегле, што значи дека неизлезените стекнале право да се брои НИВНОТО НЕИЗЛЕГУВАЊЕ КАКО ГЛАС ПРОТИВ.Со тоа се оправдува процентот од околу 36% на успешност на референдумот.

 

На прво место

News image

Во Европа државата се бори против криминалот, само во Македонија криминалот и криминалците се држава

Протест на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани: „Мора да ги избркаме од Владата криминалците ако сакаме во Евро...

Историја

News image

Во есента на 1943 година се формира Иницијативен одбор за свикување на Првото заседание на АСНОМ

Воените и политичките успеси во 1943 година го забрзаа развитокот на органите на народната власт, та...

Иселеници

News image

НОВ ПАТ КОН АФИРМАЦИЈА НА МАКЕДОНСКАТА ЛИТЕРАТУРА

“МОЈАТА ОМИЛЕНА ПРИКАЗНА” И ОД “БУКВА ДО БУКВА АЗБУКА” Н...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (20)

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (20) МОЛИТВЕНИ ТЕКСТОВИ – МОЛИТВА КОН СВЕТА...

Фељтон

News image

Александар Македонски (61)

Александар Македонски (61) КОВАНИТЕ ПАРИ НА АЛЕКСАНДАР ВО АНТИЧКАТА МАКЕДОНСКА ИМПЕ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.