Среда, 06 Март 2019   
Никовски: Бојкот на претседателските избори најмногу им одговора на СДСМ и ДУИ

altНиковски: Бојкот на претседателските избори најмногу им одговора на СДСМ и ДУИ

Поранешниот амбасадор и дипломат Ристо Никовски во гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија, истакна дека бојкотот на претседателските избори е всушност прифаќање на статусквото на прекрстената држава и променетиот устав, додавајќи дека бојкот на изборите најмногу им одговора само на актуелната влада на СДСМ и ДУИ.

-Бојкотот на претседателските избори значи апсолутно прифаќање на статусквото и капитулантскиот договор од Преспа. Ако се бојкотира тоа значи да не успеат тие избори и тоа значи дека Талат Џафери ќе биде некое време претседател на државата. Сите тие барања, апелирања за бојкот одат во корист на власта и се против македонизмот во целина, бидејќи објаснувањата ако ги даваат дека со излегување на тие избори де факто прифаќаш Северна Македонија, која е измислена и непостоечка држава, тоа е апсолутно погрешно, вели Никовски

Според Никовски, граѓаните треба да излезат масовно на претседателските избори и да гласаат за Гордана Силјановска која е кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, потенцирајќи дека само на тој начин ќе започне процесот во борба за опстанок на македонскиот народ.

-Тоа е таа реалност и ако ти таа реалност не се обидеш да ја промениш, а можеш да ја промениш само со излегување на изборите гласајќи за кандидатот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кој има поинакви ставови и е против тој договор ти де факто го прифаќаш статус-квото. Затоа потребно е сите да излезат на избори и да гласаат за кандидатот на опозицијата и да се отвори еден процес во борбата на македонскиот народ за опстанок, порача Никовски.

https://mkreporter.com/

 

На прво место

News image

Бродот што тоне не е место за забава- масовна операција за напуштање на Заев

Бродот што тоне не е место за забава- масовна операција за напуштање на Заев

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ И НЕГОВАТА ДУХОВНО-НАЦИОНАЛНА И ЦРКОВНА МИСИЈА ВО ТАТКОВИНАТА (26)

ПРЕД МОШТИТЕ НА ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО БАЗИЛИКАТА „СВ....

Култура и туризам

News image

„ЈУЖНИ РЕКИ“ ОД ПАНДЕ МАНОЈЛОВ

„ЈУЖНИ РЕКИ“ ОД ПАНДЕ МАНОЈЛОВ       

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (9)

ВРСКАТА НА ХИПЕРБОРЕЈЦИТЕ (СЕВЕРЦИТЕ) ВО СВЕТОТ (ДЕЛ II) 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.