Среда, 13 Март 2019   
Васев: Политиката му пресуди на Чавков, уште пред судот да донесе пресуда!?
Васев: Политиката му пресуди на Чавков, уште пред судот да донесе пресуда!?Светислав Васев
Политиката му пресуди на Чавков, уште пред судот да донесе пресуда!?Притворањето на Чавков, денес е доказ за незрела демократија! Како што кажа професорот Кајалџиев во неговото гостување за една национална телевизија, притворот за Чавков уште пред да биде изречена пресудата е преседан невиден за правото.

Човекот кој единствено си ја извршуваше службената должност и со своето делување спречи посериозни последици сега се најде зад решетки уште не осуден, а луѓето кои го овозможија делото (пратениците кои ги отворија вратите) се на слобода, со помош на политичка амнестија.

Доколку одиме само по правото, илузорно е да продолжи самиот процес, но очигледно не одиме? Оттука се поставува логичното прашање кому му треба ваква закрвеност во општеството и кон каде не води истото како држава. Двојните аршини и политички прогон, не се и не можат да бидат решение за ништо. Најмалку за просперитет. Но, да се вратиме на темата.

Дали притворањето на Чавков, дилема која ја поставува и професорот Калајџиев, навестува дека Чавков е веќе осуден, уште пред судот да ја изрече пресудата? И дали ова не' води кон уште подлабоки омрази и нови поделби?

https://lider.com.mk/makedonija/vasev-politikata-mu-presudi-na-chavkov-ushte-pred-sudot-da-donese-presuda/

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.