Среда, 20 Март 2019   
ЗАВРШИ ЕРАТА HA МАЧОРОТ

rubincoРубинчо В.Јованоски - новинар од Прилеп

ЗАВРШИ ЕРАТА HA МАЧОРОТ

Co доаѓањето на ортопедот Илија Јованоски на градоначалничката фотеља се чувствува порелаксирана состојба во поглед на секојдневниот живот на обичниот прилепчанец.

Нема страв кај прилепските дуќанџии од мачорот кој ако нешто не му беше исполнето во негова полза настапуваа инспекциските служби кои во тоа време беа под капата на централната власт, и веднаш истите "пикираните дуќани“ од страна на мачорот се применуваа драконски мерки со висока парична глоба од една и затворање на дуќаните од 15, 30 или 60 дена по желба на бившиот градоначалник во Градот херој Прилеп, Марјан Ристески. Командата од централата од Скопје доаѓаше од прилепчанецот со иницијали М.Ј кој сега истиот е во притвор поради кривични дела каде секагаш е во фокусот на арамиското владеење на портокаловите момчиња (точно 11 години) било да се работи на локално или централно ниво.

Потврда за тоа се т.н. бомби каде лицето од Скопје му дава наредби на тогашниот мајор во Градот под марковите кули кој како ревносно исполнителна личност правеше дар-мар по прилепските дуќанџии во самото јадро на прилепската чаршија.

Не дека не се направи убаво за мојот роден град во негово време но, жални и тажни беа настапите на Ристески.

Тој се замислуваше како роботовладетел и следствено на тоа блискиоти круг на вработени мораше да ги исполнуваат неговите желби.

Обичниот прилепчанец тајно молчеше 3 градоначалнички мандати ја чекаше следната изборна трка за да му даде црвен картон на прилепскиот мачор.

Тоа случи при крајот на месец ноември 2017 година каде на изборните локални соочувања мачорот ја загуби битката со ортопедот.

Со тоа заврши ерата на Ристески кој беше страв и трепет по обичниот прилепчанец.

На секој сограѓанин му ветуваше брда и долини, но за жал тоа беше во тет-атет комуникацијата со неговите сограѓани кој за брзо време: го забора ваше ветеното истресено од неговиот ракав.

Мачорот тајно леташе по Европските дестинации и далечната Австралија. Но за се има почеток и крај. Сега :е време на ортопедот да го покаже светлото лице и примена на Европските методи на работа во својот роден град.

 

На прво место

Иселеници

News image

31 годинишно постoење на Фондацијата „Петар Стаматов“ (6)

МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ – САД

Култура и туризам

News image

МОЈА АНТОЛОГИЈА

 Проф. д-р. Марко Китевски Меѓу македонските лирски народни песни љубовните заземаат водечко м...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (18)

ТЕСАЛИСКОТО ПЛЕМЕ ТИРОИ -  II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.