Среда, 24 Април 2019   
Отец Ивица Тодоров: Што ќе се случи ако се излезе да се гласа, а што ако се бојкотира?
Отец Ивица Тодоров: Што ќе се случи ако се излезе да се гласа, а што ако се бојкотира?

Отец Ивица Тодоров: Што ќе се случи ако се излезе да се гласа, а што ако се бојкотира?

За разлика од Бојкотот за референдумот кога и ВМРО ДПМНЕ помагаше, а и имаше организирана бојкотирачка структура, сега такво нешто не постои! Освен некои од времето проблематични групи и „исфантазирани“ поединци - ништо од факторот бојкот не постои!

1. Ако се гласа за Стево П. и СДС предавството на темелните македонски интереси се циментира! Предавството се претвара во триумф и прифатлива политика! Договорот од Преспа и целиот пакет од и со него станува причина за Нобелова награда. За кратко време кај 99% од амебизираниот народ „Северна Македонија“ ќе стане ралност и навика! Отпорот кон предавството ќе станува се помаргинализиран – со тенденција на исчезнување!

2. Ако се бојкотираат претседателските избори тогаш му се помага на Стево П. затоа што членовите на СДС + ДУИ + разни слични на нив ќе гласаат за него. Реалноста и анкетите велат дека со гласовите се блиску до цензусот! Мора да се напомене дека за разлика од Бојкотот за референдумот кога и ВМРО ДПМНЕ помагаше, а и имаше организирана бојкотирачка структура, сега такво нешто не постои! Освен некои од времето проблематични групи и „исфантазирани“ поединци – ништо од факторот бојкот не постои!

3. Ако се гласа за Гордана С. Д тогаш ОТПОРОТ против Договорот од Преспа, но и целиот пакет предавнички дејства, договори и закони, ќе добие институционално и легалистичко/ правно СПРОТИСТАВУВАЊЕ!

Договорот реално не може веднаш да се промени, но ПРОЦЕСОТ за негова промена ќе се засилува и ќе формира околности за промена!
Доколку Гордана С. Д победи во првиот круг со масовна излезност тогаш заевизмот во очите и на граѓаните на МК и на надворешниот фактор ќе биде делегитимиран – ПОБЕДЕН! Тогаш, предавството ќе си биде предавство, а не триумф за нобелова награда!
По големата победа на Гордана С. Д ќе претстојат вонредни парламентарни избори на кои, ако ВМРО ДПМНЕ победи со голема разлика, тогаш многу нешта ќе се сменат! Да, Договорот не може да се поништи веднаш, затоа што во прашање е нашата интеграција во Нато и Еу, но многу нешта ќе започнат да се менуваат, како во однос на темелните македонски интереси, така и во однос на квалитетот на живот!

ТОА се реалните ОПЦИИ од кои произлегуваат различни резултати! Се друго е фантазија, тупење, нереланост, наивност, глупост, его – бунтовен филм кој демек некого прави посебен, емотивна заплетканост, но и одработување, формирање заматена атмосвера, пета колона, поттикнување дефетизам………, е да, може планетата Земја да ја удри голем метеорит за нештата да се сменат, а може и да не ја удри:)

Упс, има и уште две опции, едната е принципот на ној – глава во земја и не гледам и не слушам, а другата опција е чао „северна“ МК, билет во еден правец и …според среќата…

И ЗА КРАЈ, Бог да ја благослови Македонија и Македонците, кои разбираат зошто Бог го дарува својот благослов!

https://kurir.mk/makedonija/vesti/otec-ivica-todorov-shto-kje-se-sluchi-ako-se-izleze-da-se-glasa-a-shto-ako-se-bojkotira/

 

На прво место

News image

Стевчо: Ја избркаа Рашела и сега им е крив оној тивок ненаметлив професионалец Чулев

Стевчо Јакимовски: „Ајде да зборуваме чесно! Без предрасуди и политички предубедувања по три мес...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.