Среда, 08 Мај 2019   
Светислав Васев: Патот е трасиран, падот на СДСМ започна!

Sveto

Светислав Васев

Патот е трасиран, падот на СДСМ започна!

Изборите во недела беа значаен показател дека граѓаните избраа промени. Кај огромно мнозинство од народот постои желба власта која изминативе две години и приредува само порази на државата да си замине. ВМРО-ДПМНЕ, успеа сама со коалицијата да освои скоро 380 илјади гласови и со тоа покажавме дека имаме раст од 40 илјади гласови во однос на локалните избори, додека од другата страна сите политички партии во Македонија, СДСМ, ДУИ, ДПА, ВМРО НП, ДОМ и уште триесетина партии освоија само 430 илјади гласови.

Доколку од овие гласови ги одземеме гласовите на ДУИ и ДПА, кои на парламентарни избори настапуваат засебно доаѓаме до бројка од 320 илјади гласа за СДСМ што е за 40 илјади помалку од ВМРО-ДПМНЕ. На парламентарни избори тоа ќе бидат минимум 5 пратеника разлика во сегашни услови.

Доколку во предвид ја земеме реалната слика во државата, растечкиот криминал, непотизмот, корупцијата, партизираните институции, политизираното судство, фактори кои го тиштат граѓанинот може со сигурност да претпоставиме дека ВМРО-ДПМНЕ го јава бранот на победата, за разлика од СДСМ каде поддршката од сега па натаму само ќе опаѓа.

Резултатот за наредните избори е повеќе од очигледен. ВМРО-ДПМНЕ е победникот кој ќе ја составува идната влада. Но само од граѓаните зависи колку од сегашната претпоставена разлика од 5 пратеника во корист на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде разлика од 10-12 пратеници. Стравот на овие избори е победен.

Токму затоа никој веќе не смее да се правда себе си и неговото неделување со страв. Оваа недемократска власт може да биде симната со активно и организирано делување под водство на ВМРО-ДПМНЕ. Сите демократски и патриотски елементи кои сакаат државата да се развива во правилна насока треба да застанат заедно со ВМРО—ДПМНЕ, и само така победата ќе биде уште поубедлива и само така ќе може државата да напредува.

Тука пред се мислам на оние граѓани кои ги бојкотираа овие избори од патриотски побуди, но и оние кои можеби од различни причини гласале за Пендаровски.
Сите знаеме дека со СДСМ Македонија неможе да оди напред. Две години покажаа дека незнаат кај тераат.

Време е да бидат сменети. Немаме време за губење. Македонија не смее да помине низ уште една мрачна епизода на стагнација. Им должиме просперитет, како на тие што ја создадоа оваа земја со надеж во нас, така и на неродените генерации кои допрва идат.

https://lider.com.mk/makedonija/patot-e-trasiran-padot-na-sdsm-zapochna/

 

На прво место

News image

Пандов до Катица Јанева: Да си спремиш за утре торбичка со пижамки, папучки, четкичка за заби…

Пандов до Катица Јанева: Да си спремиш за утре торбичка со пижамки, папучки, четкичка за заби…

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.