Четврток, 09 Мај 2019   
Четири години непребол и сеќавање за хероите од МВР кои ги положија животите во Диво Насеље
Фотографија на Hristijan Mickoski.

Четири години непребол и сеќавање за хероите од МВР кои ги положија животите во Диво Насеље.

Да се потсетиме на оние поради кои ја живееме слободата, и на нивната жртва за нашата Македонија. Нивното дело е поголемо од секоја злоупотреба за политички цели која ја прави денешната власт, ветувања, мистификации, и манипулации. Времето е најдобар доказ за се.

Едноставно 8-те херои и оние кои тој мај учествуваа и ја одбранија слободата се вградија во незаборавот. Македонија ја сака слободата. И се бореше во својата историја секогаш за слобода и правда.

Денес е и 74 години од победата над фашизмот и 69 години од создавањето на Шумановата декларација, врз која почива Европската Унија. А што е ЕУ ако не стандарди, вредности и принципи кои за жал денес со оваа власт сме се подалеку од нив.

Две години, а ниту еден успех на тој план. Европската иднина е наша цел, но за тоа треба работа, многу работа, и пожртвуваност. Едноставно имаме работа со луѓе од власта полни со зборови за ЕУ, но празни со дела. Бидејќи нема ЕУ без стандарди, ерозија на моралот, и без вредности.

На денешен ден секогаш се присетуваме на жртвите кои паднаа за слободата. А слободата и правдата се идеи за кои вреди да се бориш, а Македонците се борат за своите правдини.

Слава им на хероите кои се бореа за слободата на Македонија!

Hristijan
Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ
 

На прво место

News image

Стевчо: Ја избркаа Рашела и сега им е крив оној тивок ненаметлив професионалец Чулев

Стевчо Јакимовски: „Ајде да зборуваме чесно! Без предрасуди и политички предубедувања по три мес...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.